Kupka u Tvarůžkové: ODS má v genetickém kódu hájit dobré hodnoty

20.01.2020 21:14

Zemřel předseda horní komory Parlamentu Jaroslav Kubera, nepřehlédnutelný politik ODS, ale i celé české politiky. O tom, v čem spočívala jeho politická síla a jaká bez něj bude nyní ODS, promluvil v pondělním Interview na ČT24 Martin Kupka, místopředseda ODS. Moderátorka Zuzana Tvarůžková se ho také ptala na to, s jakou politickou silou chtějí občanští demokraté vítězit na politické scéně, zda dokážou nejen kritizovat, ale jasně formulovat, v čem jsou věrohodnější než ostatní, jak sami tvrdí. Kromě jiného promluvil také o tom, jak řeporyjský starosta Pavel Novotný rozvířil sjezd ODS. „Jsem přesvědčený o tom, že Novotný straně víc pomáhá, než aby škodil,“ uvedl Kupka.

Kupka u Tvarůžkové: ODS má v genetickém kódu hájit dobré hodnoty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Martin Kupka

Náhlý odchod Jaroslava Kubery, dlouletého primátora Teplic, se Kupky prý velmi dotkl. Nejen pro něj, ale i spoustu dalších starostů za ODS byl podle jeho slov Kubera přímo vzorem starosty. „Jarda Kubera byl starostou, který mluvil s lidmi, rozuměl jim a hledal pro ně nejlepší řešení v místě, měl pro své město vizi,“ uvedl místopředseda ODS a vzpomněl: „Pamatuji, jak mi před lety nadšeně líčil, že Teplice jednou budou mít sto fontán. Nemají jich sice sto, ale město se pod jeho vedením významně změnilo. Je průkazné, že dnes je toto město pro lidi daleko příjemnějším místem.“
 
Byl to navíc podle jeho slov politik, který měl významný nadregionální přesah. „Ukazoval, kam má mířit zdravý rozum. Kam má mířit politika a co je v životě důležité,“ poukázal na to, v jakém směru bude Kubera občanským demokratům, ale hlavně celé České republice bezesporu chybět. 
 
Na Kuberovi neopomněl vyzdvihnout i to, jak Kubera vždy všechny bavil svým svérazným humorem. „Vždy s sebou nesl výrazné vystupování, ať už to byly vtipy, nebo ne. Že byl schopen nadhledu a velké zkratky přímého pojmenování a provokace, k výraznému politikovi patří. Takový byl Jarda Kubera. Takový pro mě zůstane,“ dodal s úsměvem Kupka. 
 
„S Kuberou odchází i významná hodnota, že pro něj přesně platí, že je ten typ lidí, kteří by tu mohli být další desítky let a pořád by byli mladí tím, co přinášejí a nenechají veřejné mínění lhostejné. Nastoloval svými hláškami nová témata,“ pokračoval místopředseda ODS.
 
Na víkendovém kongresu ODS Kuberu velmi chválil i znovuzvolený předseda Petr Fiala. Co by si podle Kupky nyní měla ODS po odchodu Kubery uchovat? „Je naše odpovědnost vůči Jardovi, aby občanští demokraté měli jasné názory, jasné hodnoty svobody a demokracie. To, že v současné době Senát plní jasnou pojistku demokracie, je díky významnému vlivu Kuberova působení. Jsem přesvědčený o tom, že tohle ODS nikdy neopustí. Máme v genetickém kódu hájit dobré hodnoty. Budeme se bránit všemu, co bude zavánět oligarchií, nebo totalitou.“
 
Spolu s tím do fungování ODS připojí i Kuberovu praktičnost. „Tedy to, že všechny problémy, se kterými se Jarda v Teplicích potkával, musely mít vždy jasné řešení, výhled, jak to udělat, a být dostatečně konkrétní. Byly vždy přinášeny s velkou energií, pohledem dopředu a naplňovaly se,“ zmínil Kupka, jaké byly Kuberovy přednosti, a zároveň i výsledek kongresu, co bude ODS dál české veřejnosti nabízet.
 
U víkendového kongresu ODS ještě chvíli setrval, uvedl, v čem spočívá jeho jasně formulovaná výzva: „Jasná alternativa současné agrosocialistické vládě. Jasný odpor tomu, co dělá. Antibabiš ve smyslu naší politiky, ale konkrétní v tom, co budeme nabízet, jak to budeme lidem sdělovat. A energie se s tím poprat tak, aby opravdu výsledek krajských voleb i těch sněmovních byl jednoznačný a po tom dalším roce jsme neměli už vládu, na které se podílejí komunisté. I to byla jedna z věcí, kterou Jarda Kubera opakovaně kritizoval.“
 
 
Neměla však ODS již dostatek času prokázat, že je přesvědčivou, věrohodnou protiváhou hnutí ANO? „Jiné politické strany v situaci, v níž jsme se ocitli my, nedokázaly přežít a rozpadly se. My jsme přešli přes údolí smrti. Jsme nejsilnější opoziční stranou, teď o tom nikdo nepochybuje. Přinášíme konkrétní témata,“ řekl Kupka s tím, že jako konzervativci musejí věnovat větší pozornost vysvětlování a naučit se říkat věci tak, aby jim bylo více rozumět. „Potřebujeme také osobnosti, které dokážou zaujmout pozornost, protože svět médií se proměnil,“ doplnil Kupka a podotkl, že nemají za sebou mediální kolos jako Babiš.
 
Moderátorka se zajímala, jaký má názor na projev Pavla Novotného, který pronesl na kongresu ODS a vulgaritami nešetřil. „Patřil jste mezi ty, které pobavil, nebo kteří se modlili, až skončí?“ optala se Tvarůžková. „Bral jsem to s nadhledem, i do politiky jistý druh zábavy patří i s provokací a podobně,“ smál se Kupka a zdůraznil, že byť jsou konzervativci, nejsou tak úzkoprsí, aby Novotného vystoupení neunesli. Novotný navíc podle něj říkal celou řadu pravdivých sdělení. 
 
„Novotný pojmenovává, jak vypadá mediální svět, s čím Babiš oslovuje českou veřejnost a jakou to má ve skutečnosti hodnotu, v tom má bezpochyby pravdu. A podívejte se dnes do řady médií, jak zaujal pozornost,“ dodal s tím, že to se v politice počítá také, a to je nepochybně Novotného velká výhoda. „Jsem přesvědčený, že Novotný ODS víc pomáhá, než škodí,“ řekl Kupka svůj jasný názor na kontroverzního řeporyjského starostu.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…