Legrace končí, ohlásil Hamáček. Na dodržování karantény bude dohlížet i policie

13.03.2020 8:30

Všechny osoby, které se vrací z krizových zemí, musí zůstat dva týdny v karanténě. Předseda vlády Andrej Babiš oznámil, že to platí především pro Čínu, Jižní Koreu či Írán. Ministr vnitra Jan Hamáček před kamerami České televize konstatoval, že končí legrace a lidé budou donuceni karanténu dodržovat. Třeba i pod dohledem policie.

Legrace končí, ohlásil Hamáček. Na dodržování karantény bude dohlížet i policie
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.
reklama

Já jsem dostal několik zpráv od prodavaček, které slyšely, jak si někteří lidé ve frontě povídají, že byli v Itálii, že tam bylo hezky, že mají karanténu, ale že to vlastně vůbec nevadí, protože si jdou nakupovat. Toto by mělo skončit. Končí legrace, my přijímáme drakonická opatření proto, abychom ochránili naše obyvatele,“ řekl Hamáček před kamerami České televize.

Na téže tiskové konferenci zaznělo, že v karanténě by mělo v tuto chvíli být asi 1 200 osob a vláda má jejich seznam. Policie bude napříště kontrolovat, zda lidé karanténu dodržují. A pokud ji někdo poruší, hrozí mu pokuta až 3 miliony korun. Lidé, kteří se na sociální síti Facebook chvástali, že nebudou karanténní opatření dodržovat, by se měli mít na pozoru.

„Zítra se vracím z úžasné lyžovačky z Itálie. Vy rozhodně nebudete rozhodovat o tom, jestli budu v karanténě, protože musím dohnat resty po dovolené. Strčte si svoje nesmyslné předpisy za klobouk. Nehodlám se jimi řídit,“ napsala na sociální síť Facebook pod příspěvek premiéra Andreje Babiše uživatelka Dana H. Na její status upozornil deník MF Dnes.

Karanténa je vyhlášena např. proto, aby se snížilo riziko, že se koronavirem nakazí prodavači v obchodech či poštovní doručovatelé.

„Absolutní jistotu, že se nenakazí, nemohou mít. Virus je už ve všech regionech. Možná v následujících týdnech budeme zaznamenávat nárůst případů, které by však neměly být těžké. Pro prodavačky nebo průvodčí je jediná obrana ta, že si nemocný pacient vezme roušku a vydezinfikuje si ruce. Na to se však úplně spolehnout nemůžou,“ upozornil vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar s tím, že pokud budou lidé ctít rozhodnutí vlády, nakažených lidí může být nakonec méně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jandové a jiní?” Dalibor Janda ke smrti Jakeše. A Slávek Jandák s dalšími. Nečekané podrobnosti

4:44 „Jandové a jiní?” Dalibor Janda ke smrti Jakeše. A Slávek Jandák s dalšími. Nečekané podrobnosti

ANKETA Co vlastně říci o bývalém generálním tajemníkovi ÚV KSČ Miloši Jakešovi, který před pár dny v…