Letná: Hrozby a ultimáta Babišovi, posměch a skandování. Umělci, celebrity, Minář. Vše přehledně ZDE

16. 11. 2019 17:35

REPORTÁŽ Podle organizátorů tři sta tisíc demonstrantů, podle policie asi o sto tisíc méně. Tolik lidí dorazilo v sobotu odpoledne na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii na Letenské pláni. Mikuláš Minář tam pohrozil premiéru Babišovi, že mu udělá ostudu před celým světem, rozdal úkoly opozici a program zpestřili řečníci i umělci.

Letná: Hrozby a ultimáta Babišovi, posměch a skandování. Umělci, celebrity, Minář. Vše přehledně ZDE
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na pražské Letné

„Pokud se politici pokusí ovládnout justici, například odvoláním nejvyššího státního zástupce, půjdeme do ulic. Pokud se politici pokusí ovládnout Českou televizi, půjdeme do ulic. Pokud bychom kvůli premiérovu střetu zájmů museli vracet Evropské unii velké peníze, půjdeme do ulic. Pokud by prezident zneužil svou pravomoc a udělil premiérovi milost jen proto, že je to jeho spojenec, tak půjdeme do ulic,“ křičel do mikrofonu na letenské demonstraci lídr Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

S programovým projevem vystoupil během dvouhodinové demonstrace celkem třikrát. Jeho prvnímu vystoupení udělal předehru kněz Václav Malý slovy o tom, abychom dali životu více duchovní rozměr.

Minář se ve svém prvním vystoupení obrátil k premiéru Andreji Babišovi, kterému vzkázal, že pokud své výhrady vůči Milionu chvilek neřekne demonstrantům do očí, tak se předvede jako „bábovka“. „Bábovka, posera,“ přidali se diváci.

Anketa

Je pro vás Václav Havel hrdina?

9%
91%
hlasovalo: 39206 lidí

Pak Minář uvolnil atmosféru vtipkováním o svých deskách s maxipsem Fíkem a s varováním „Hodný, ale moc velký pes“. I chvilkaři prý chtějí být takovým hodným psem, a velkým už se díky druhé čtvrtmilionové demonstraci (Minář uvedl počet demonstrantů 300 tisíc) stali.

A jako hodný pes pak premiérovi předložili jednoduché ultimátum: Do konce roku odvolá Marii Benešovou a zbaví se Agrofertu včetně médií, anebo vyklidí pracovnu na Úřadu vlády a odstoupí.

Pokud tak neučiní, může se 7. ledna těšit na „další protest, který bude mít kreativnější podobu“. „A o vašem střetu zájmů se opět dozví celý svět,“ hrozil premiérovi. „Nepolevíme, dokud neodejdete,“ ujistil premiéra Minář.

A i když už nebude premiérem Andrej Babiš, Chvilky nebudou zahálet, požadují:

Za prvé: Chceme politiky, kteří respektují demokratická pravidla, nelžou, nekradou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů. Za druhé: Chceme občany, kteří se zajímají o stav společnosti a převzali za ní svůj díl odpovědnosti. Za třetí: Chceme žít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti, která má zdravou krajinu, a kde může každý žít důstojně a rád.

„Záleží mi na demokracii, najdu si pro ní chvilku a v případě potřeby ji budu bránit“ – je název prohlášení. Pokud jej budou lidé podepisovat, stane se podle Mináře hlídací pes skutečným maxipsem.

Pane Fialo, pane Bartoši, do roka a do dne

Zatímco Babišovi věnoval Minář „projev maxipsa Fíka“, druhé vystoupení mělo motiv historického Lomikarova „do roka a do dne“ a bylo určeno opozičním politikům. „Pane Fialo, pane Bartoši, pane Výborný, pane Pospíšile, pane Rakušane,“ jmenoval adresáty.

A citoval výzvu, kterou opozici předal, když jej ve čtvrtek přijali v Poslanecké sněmovně. Na splnění této výzvy jim dává právě „rok a den“, tedy do 17. 11. 2020. A co po nich tedy vůdce Milionu chvilek chce?

„Za prvé – otevřete se lidem. Pozvěte lidi, uchopte tuto příležitost, aktivně je k sobě pozvěte.

Za druhé – přijďte s vizí. Uskutečnitelnou, reálnou. Zformulujte problémy této země, a jak by je vaše strana chtěla řešit.

Za třetí – vyřešte problém oslabení voličských hlasů v důsledku roztříštěnosti opozice.“

Pak Minář prezentoval čísla, jak opozice v minulých volbách doplatila na volební systém. Jak STAN potřeboval mnohem více hlasů na jeden mandát, než ANO.