Lidé budou možná umírat ještě půl roku, oznámil ministr zdravotnictví

17.09.2012 12:20

Na tiskové konferenci informovali ministr zdravotnictví Leoš Heger a policejní prezident Martin Červíček o nejnovějším vývoji v kauze metylalkoholových otrav a z nich vyplývající prohibice. Ta prý ještě pár dní bude muset vydržet. I poté se však podle ministra dá očekávat, že lidé ještě několik měsíců budou umírat.

Lidé budou možná umírat ještě půl roku, oznámil ministr zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Leoš Heger

„Dnešní zasedání krizového štábu konstatovalo, že nebezpečí stále trvá,“ uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger tiskovou konferenci.  Během dne se podle něj objevilo šest nových případů, celkem je hospitalizováno 36 - 40 lidí. Pokud jde o úmrtí, tak bylo zatím potvrzeno 19 případů. Další čtyři budou určeni podle výsledků pitvy.    

Podle policejního prezidenta Martina Červíčka bylo zatím obviněno celkem 23 osob. „Z vyšetřování vyplývá, že případy mají spojitost,“ uvedl šéf policistů. Policisté podle něj prověřují několik verzí, není pravdou, že by preferovali jednu verzi. Odmítl však, že by policejní stopa mířila do Polska, jak se také spekulovalo.

Ministr Leoš Heger následně ještě informoval, že přes český internetový obchod se prý pančovaný alkohol dostal i na Slovensko a vedl ke dvěma případům lehčí otravy v Prešově.

K případnému zrušení prohibice ministr Heger dále uvedl, že ještě není na pořadu dne. „Není správný čas na zrušení prohibice, ale připravuje se postup, kterým by v budoucnu měla být provedena,“ řekl. Celkem podle něj bylo prohibicí zablokováno 20 milionů lahví, přičemž drtivá většina z nich bude v pořádku. V  oběhu však podle něj mohou být láhve pančovaného alkoholu, takže se může stát, že lidé budou umírat ještě třeba půl roku.

Na dotaz ohledně případného odškodnění poškozených ministr odpověděl, že zatím se právní názor ministerstva kloní k názoru, že riziko těchto nákladů musí nést výrobce alkoholu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

14:23 VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

BIS nedávno ve Sněmovně oznámila, že rozbila a rozkryla síť ruských agentů FSB. Plukovník Koudelka o…