Lidé dnes na vyšehradském hřbitově vzpomenou na komunisty zavražděnou Horákovou

26.06.2019 6:03

Na vyšehradském hřbitově v Praze dnes lidé uctí památku političky Milady Horákové, která byla popravena 27. června 1950 při politických procesech komunistického režimu, připomněla ČTK.

Lidé dnes na vyšehradském hřbitově vzpomenou na komunisty zavražděnou Horákovou
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Milada Horáková popravená v roce 1950
reklama

Pietní vzpomínka se uskuteční u jejího symbolického hrobu s nápisem „popravena a nepohřbena“ a zúčastní se jí politici, členové diplomatického sboru a osobnosti veřejného života.

Další akce k připomenutí tragické smrti Horákové budou ve čtvrtek, v den její popravy. Například platforma Bez komunistu.cz naplánovala na tento den na pražskou Kampu shromáždění a happening Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu, při kterém u Vltavy vzplanou symbolická světla. Přidat se mají lidé i na dalších místech ve světě, například ve Washingtonu. Pardubická Galerie Fons pak vystaví fotografie z filmu Milada, který v roce 2017 natočil o političce režisér a scenárista David Mrnka.

Horáková byla jediná žena, kterou komunisté popravili pro její názory při politických procesech v 50. letech. Právničku a národněsocialistickou poslankyni oběsili za špionáž a velezradu na základě rozsudku ve vykonstruovaném procesu. Spolu s dalšími 12 souzenými údajně tvořili špionské centrum. Horáková se kvůli své neústupnosti při soudním jednání stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany. Výročí její popravy se od roku 2004 připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kvůli tomuhle na jaře zavřeli Česko. Ale čísla nesedí, je to jinak

15:44 Kvůli tomuhle na jaře zavřeli Česko. Ale čísla nesedí, je to jinak

Není málo těch, kteří požadují, aby se k epidemii koronaviru přistupovalo vědecky. Vědecký přístup z…