Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

03.08.2020 18:01

Generál v záloze Andor Šándor byl hostem pořadu na serveru Česká média, mj. k tématu hybridní války. Ta tu prý s námi byla vždycky. „Otázka je, v jaké intenzitě, protože ta intenzita je, já bych řekl, nebývalá,“ uznal. Došlo i na téma agent s ricinem. Kauzu zpochybnil již na počátku. „O té branži něco vím, ruští diplomati nikdy nikoho nezabíjeli, téměř bez výjimky nezabíjeli cizí státní občany, jeden agent, jeden ricin, jeden kufřík na tři politiky, jak by je asi tak zabil?“ A problém s čučkaři? Máme si to vyřešit interně.

Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generál v záloze Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby

Hostem rozhovoru na Českých médiích byl bezpečnostní analytik generál Andor Šándor. První dotaz byl na to, zda jsme skutečně v hybridní válce, jak se často uvádí. Dle Šándora je otázkou, co si představujeme pod pojmem hybridní válka. „Hybridní válka byla možná s lidstvem tak dlouho jak lidstvo existuje v nějakém společenství,“ popsal Šándor. „Ano, jsme v hybridní válce, podle mého pohledu, ale jsme v ní už dlouho. Otázka je, v jaké intenzitě, protože ta intenzita je, já bych řekl nebývalá,“ dodal.

Anketa

Je dobře, že Praha přispěla na festival sexuálních menšin Prague Pride?

3%
97%
hlasovalo: 14624 lidí

Prý nebývalá intenzita je i důvodem toho, proč se o tom nyní tolik mluví. „Je to dáno rozvojem technologií, rozvojem internetu, rozvojem sociálních sítí, to je úplně úžasný prostředek, jak tu hybridní válku vést. Když si vezmete, že za středověku byl člověk vystaven za celý svůj život takovému penzu znalostí jako dnes za dvacet čtyři hodin…“ popisoval generál v záloze.

Dnes se tedy informace šíří velmi rychle a s tím se šíří rychle, dle Šándora, i spousta pitomostí. „Dnes ta odpovědnost za to, co sdělujeme, je často velmi malá, protože tvůrci spoléhají na to, že to přebije další pitomost nebo další senzace a nikdo se k tomu prostě nevrací. To, že jsme přílišnými konzumenty, aniž bychom se snažili nad tou informací přemýšlet, protože jich je tolik, to je samozřejmě jeden z předpokladů, aby ta hybridní válka v té informační sféře takto dobře fungovala,“ popsal dále.

„Nemůžeme rozumět všemu, tak velmi často přebíráme to, co čteme,“ osvětil bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby. „Mám-li si utvářet svůj životní postoj, pak bych se měl snažit něco víc o tom vědět, měl bych se to snažit ověřovat, měl bych se snažit něco nastudovat, těch zdrojů je dost,“ dodal.

Moderátor pak přešel k jinému tématu. „Twitch nedávno zakázal účet amerického prezidenta Donalda Trumpa, Reddit přistoupil k podobnému kroku, zrušil jednu z největších diskusí Donalda Trumpa, Twitter začal označovat jeho příspěvky jako manipulativní, a i Facebook jich několik stáhl – jak se díváte na tu dynamiku dnešní, mezi cenzurou, a naopak snahou bojovat proti manipulaci?“ zeptal se.  

„Já si myslím, že to je cesta do pekel. Kdo bude rozhodovat? Ve vší úctě, já nevím, kdo vlastní Twitter, kdo za ním sedí, ale kdo si osobuje právo rozhodnout, že to, co říká Donald Trump... A to si o něm nedělám žádné iluze, za prvních sto dní vlády jenom deset dní neřekl nějakou lež nebo pitomost, nedělám si o něm žádné iluze. Ale tady se to dostává do polohy, že se tu vytváří nějaká parta lidí, kteří si uzurpují ‚nárok‘, že oni rozhodnou, co je pravda... já tomu říkám ‚vykládání písma božího‘. Pokud by se cokoliv mělo cenzurovat, tak by to měly být věci, které jsou v trestněprávní rovině,“ myslí si Šándor.

Jedinou cestou, podle generála, je to, že se o problematiku začnou zajímat sami občané – a že přijdou politici na úrovni, kteří budou problematiku věrohodně vysvětlovat. „Nikoliv na základě politických triček. Máme málo odborníků, kteří by vystupovali v médiích... A máme tu problém, že některá média se už ani nesnaží – a bohužel i ta veřejnoprávní– zakrýt to, že jejich jednotliví reportéři jaksi v těch zprávách, v reportážích a v tom co dělají, neskrývají svůj vlastní názor, což by veřejnoprávní televize nebo rádia dělat neměla, protože to není jejich role... – a jaksi si tam vybrali své oblíbence, kteří jim tam prostě sedí do toho jejich ‚set-upu‘ myšlenkového... – a ti, kteří se nehodí, tak tam nejsou zváni,“ vyložil.

Zkritizoval i fungování médií během koronaviru, kdy média občany občas až moc strašila. Představitelé vlády pak museli, dle Šándora, vysvětlovat výroky médií. Navíc vláda nevyužila zákona 240, který říká, že vláda může během krize říkat médiím, co z té krize mají sdělovat. „Tady ještě poneseme dlouho důsledky toho, jak vláda neměla zvládnutý ten svůj přístup a jak média nezodpovědně šířila všechny ty informace. Tady se vytrhla jenom jedna choroba a tou se ti lidé neustále strašili – a do toho všeho všechna ta opatření, která jsme si všichni prožili,“ popsal analytik.

„Jak jste vnímal kauzu muže s ricinem?“ zeptal se moderátor hosta. Prý to zpochybnil na svém facebooku už tehdy, když o tom slyšel poprvé. „Když budete Putin a budete sedět v Kremlu a ukážou vám řeporyjského starostu – který na multikáře jede vyhlásit válku Ruské federaci, v přímém přenosu by nechal popravit Lavrova – tak budete dělat vše pro to, aby takový politik byl co nejdéle naživu a takto se projevoval, protože tímto se Rusům ukazuje, co my Češi jsme zač, a obzvlášť při 75letém výročí osvobození Československa Rudou armádou, to ukazuje na náš nevděk.

Kauza ricin... – protože o té branži něco vím, ruští diplomati nikdy nikoho nezabíjeli, téměř bez výjimky nezabíjeli cizí státní občany... Jeden agent, jeden ricin, jeden kufřík na tři politiky – jak by je asi tak zabil? Pozval by je na čaj a všem by to tam nasypal? Nehledě na to, že to byl člověk, který v této zemi pobýval sedm let, přátelil se velmi úzce s Nočními vlky, se skupinou lidí, která, a to můžeme říct na rovinu je v zájmu pozornosti české kontrarozvědky, je v pozornosti policie. Takový člověk nemůže vystupovat v tom, že by někoho chtěl zabít,“ shrnul Šándor.

Anketa

Které z menších stran byste hodili svůj hlas?

5%
5%
hlasovalo: 2098 lidí

Novinář by prý měl dohlédnout toho, co může svojí zprávou způsobit, a zda skutečně, když zprávu nezveřejní, zda vůbec ošidí čtenáře o takzvané právo na informaci. „Je to taková delikátní věc, já chápu, že tu máte sólokapra, Watergate, já nevím, co všechno, teď to nepustíte… Tomu já všemu rozumím. Ono něco takového si ověřit, v případě, že to nebyl řízený únik, že jo, tak je složité, ale on se vyjádřil, že to měl ze tří zdrojů, což by mělo být dostatečné. Ondřej Kundra necítí žádnou chybu, je to jeho věc, jak se na to dívá. Celé to pomohlo vytvořit o nás nepříliš vábný obraz. Mě spíš zaráží, kolik politiků na to naskočilo,“ pověděl generál, s tím, že si měli položit otázku, proč by to ten Kreml dělal a co by z toho měl.

Na závěr Šándor zkritizoval problém častých úniků z BIS – vadila mu však i veřejná kritika BIS jakožto čučkařů prezidentem Zemanem. „Šmejdi, zločinci a teroristi všech zemí, pojďte k nám. Ti, co by nás před vámi měli bránit, jsou čučkaři, já to vím, protože jsem příjemcem jejich zpráv,“ parafrázoval Šándor slova Miloše Zemana.

Pokud je nějaký problém s BIS, tak to prý politici mají řešit soukromě, a ne veřejně. Měli bychom se též přestat podceňovat, jak malá země jsme, vždyť jsme desátou největší zemí Evropské unie. „Sleduje nás ledaskdo a my vytváříme nějaký obraz, a to není tak, že oni by nám řekli ‚tytyty‘. Oni si prostě řeknou, že to jsou ti Češi, tak z tohoto šuplíku nás vezmou a dají nás do toho šuplíku spodního, tak to prostě je,“ zakončil Šándor.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…