Lidé věří České televizi čím dál méně. Může za to propaganda, přišlo z Kavčích hor oficiální vysvětlení

14.04.2017 8:58

Česká televize ztrácí na důvěryhodnosti mezi diváky. Ačkoliv celkové číslo je například ve srovnání s politiky výborné, trend je zřejmý. V loňském roce považovalo největší české médium veřejné služby za důvěryhodné 65 procent diváků nad 18 let, což je o tři procenta méně než v roce předcházejícím. A oproti roku 2014 je to číslo horší dokonce o 8 procent. Píše o tom server Lidovky.cz.

Lidé věří České televizi čím dál méně. Může za to propaganda, přišlo z Kavčích hor oficiální vysvětlení
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT
reklama

Sama televize vidí za klesající tendencí vliv propagandistických webů. „Hlavní příčinu trendu, který trvá již od roku 2013, i nadále spatřujeme v mediálních útocích a trvajícím zpochybňování nezávislosti České televize, zejména ze strany některých nových propagandistických médií a i ze strany vysokých politických a společenských autorit,“ stojí ve Výroční zprávě o činnosti České televize v roce 2016, kterou schválila Rada ČT a již počátkem května projednají poslanci.

Celý text je ZDE

Úbytek důvěry v ČT se podle serveru datuje od roku 2014, kdy index spadl ze 75 na 73 procent. Od té doby je pokles kontinuální, přes 68 procent v roce 2015 se pak loni zastavil na zatím konečných 65 procentech.

Vedle propagandistických webů ČT přisuzuje pokles své kredibility aktivitám trollů, falešným internetovým zprávám, ale také proměně soudobé společnosti. Podle ČT se narušuje důvěra napříč tradičními médii. „K tomu přispívá další prohlubování složitosti politických a společenských událostí u nás i ve světě, které vedou k rostoucí diferenciaci postojů veřejnosti a ke zjednodušujícím a volným interpretacím důvěryhodnosti médií obecně,“ píše se ve zprávě.

Předseda Rady ČT, tedy kontrolního orgánu televize, Jan Bednář vnímá celková čísla pozitivně. Sama televize ve zprávě podotýká, že co do důvěryhodnosti mezi respondenty vykazuje lepší výsledky než britská BBC. „Pětašedesát procent nepovažuji za prohru, naopak je to velmi dobrý výsledek,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Tříletý pokles důvěry diváků nemá za trend, ale spíše za dlouhodobější výkyv.

Ve shodě s výroční zprávou zhoršující se čísla přisuzuje mediálním útokům na veřejnoprávní televizi, kredibilitě ČT pak podle něj neprospívá ani dlouhodobě kritický postoj prezidenta Miloše Zemana.

Uznávaný mediální teoretik z Univerzity Karlovy Jan Jirák by podle serveru naopak slábnoucí pozici ČT na poli důvěryhodnosti hledal uvnitř samotné instituce. Vliv dezinformačních webů je podle něj irelevantní, stejně tak jako silná kritika ze strany prezidenta. „ČT se názorově ve zpravodajství názorově vyhraňuje. Pravděpodobně se do pocitu důvěryhodnosti promítá to, že část veřejnosti se svými postoji se s ČT může těžko ztotožnit,“ vysvětlil pro Lidovky.cz profesor Jirák.

Ve svém zpravodajství se ČT v očích Jiráka rozchází s hodnotami, jež jsou vlastní nezanedbatelné části společnosti. Česká televize tak prý reprezentuje vidění světa sdílené především v hlavním městě. „Mám pocit, že až příliš často hodnotově odpovídá perspektivě, která je typická pro část pražské populace,“ uvažuje Jirák. „Česká televize trošku hodnotově zůstává v době, kdy v Praze bylo pro pravici snadné vyhrávat,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…