Lidé z Pošumaví budou dnes protestovat proti jadernému úložišti

07.01.2017 6:30 | Zprávy

Obyvatelé vesnic v Pošumaví, sympatizanti a chataři budou dnes protestovat proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Už 14. ročník devítikilometrového pochodu "K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví" povede po pomyslném obvodu zvažované stavby, která by v podzemí zabrala plochu asi 300 hektarů a na povrchu 19 hektarů. Loni přišlo přes 400 lidí, řekl ČTK starosta Chanovic Petr Klásek.

Lidé z Pošumaví budou dnes protestovat proti jadernému úložišti
Foto: cez.cz
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Stát zvažuje pro úložiště sedm lokalit v Česku. Konečné umístění má být stanoveno do roku 2025 a zprovoznění úložiště, kde má být odpad uložen desetitisíce let, se předpokládá v roce 2065. Vláda v roce 2012 schválila dotčeným obcím kompenzace za geologický průzkum, který začal loni. Obce na Horažďovicku ale peníze odmítly.

Pochod vyjde mezi 08:30 a 09:30 od chanovického zámku. Ve 13:00 řeknou lidem starostové dotčených obcí, tedy Chanovic, Kvášňovic, Maňovic, Olšan, Pačejova a Velkého Boru, aktuální informace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vam, čtk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Co myslíte tím zvláštním statusem pro Ukrajinu?

A myslíte, že vzhledem k prokazatelné korupci na Ukrajině je správné ji nějakým způsobem začleňovat do EU? Upřímně já nevěřím tomu, že pokud by byla v EU, že by to vytvořilo nějakou oponu pro Rusko. Proč by taky mělo? Myslíte, že kdyby třeba Ukrajina byla už teď v EU, že by ji snad Rusko nenapadlo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blíží se velký Babišův test. Podle Holce ukáže, kdo se vrátil k moci

20:33 Blíží se velký Babišův test. Podle Holce ukáže, kdo se vrátil k moci

Po dnešním jmenování Babišovy vlády prezidentem Petre Pavlem přichází podle komentátora Petra Holce …