Lidice se dnes mohou opakovat, varoval Pavel na pietě

10.06.2023 13:43

V Lidicích na Kladensku dnes dopoledne proběhl pietní akt k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí včetně prezidenta Petra Pavla. Ten položením věnce u hromadného hrobu lidických mužů uctil památku obětí a sdělil, že „lidická tragédie je symbolem, který je stále aktuální“.

Lidice se dnes mohou opakovat, varoval Pavel na pietě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident republiky Petr Pavel

Po skončení akce prezident Petr Pavel novinářům stručně popsal význam Lidic. Lidice si připomínáme nejen proto, abychom uctili památku všech obětí, ale i proto, že se jedná o jakýsi symbol, který stále aktuální.

„Když se podíváme na množství konfliktů dnes po světě, při kterých umírá civilní obyvatelstvo, tak je dobře, že víme, že to není jenom o památnících, o těch deskách, ale že to jsou naprosto živé příběhy, které by se mohly opakovat. A pokud nechceme, aby se opakovaly, tak je dobře si to připomínat,“ sdělil prezident republiky.

Položením věnce u hromadného hrobu lidických mužů uctil památku obětí prezident Petr Pavel i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), místopředsedové dolní komory Věra Kovářová (STAN) a Jan Skopeček i ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS). Prezident Pavel přišel na pietní vzpomínku v doprovodu ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka, někteří lidé se s ním fotografovali.

Program v Lidicích začal bohoslužbou na základech kostela svatého Martina, kterou sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner. Připomněl, co může způsobit lidská zloba, když je spojena s omylem v myšlení, které ovládá zrůdná ideologie. „Modlíme se za oběti a zároveň myslíme na to, co se děje ve světě dnes, nejen na nedaleké Ukrajině. Jako by se svět vůbec nepoučil a musel opakovat tak bolestné zkušenosti,“ řekl arcibiskup.

Zúčastnili se mimo jiné i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a guvernér České národní banky Aleš Michl.

Památku lidické tragédie přijel uctít například i 86letý Jiří Pokorný z Berouna, který byl v Lidicích poprvé v září 1945 se svým otcem a později se podílel na obnově obce. „Když mě se přivezl otec v roce 1945, tak jsme stáli tady nahoře a on se rozplakal a řekl, že tohle se už nesmí opakovat. Od té doby jsem tady několikrát do roka, a jakmile mi přijedou nějací příbuzní, tak je přivezu sem a vyprávím jim, co jsem slyšel od mého táty,“ řekl Pokorný ČTK.

Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na německého zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a maličkých do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jak se může člověk,který se omlouvá sudetským nacistům klanět v Lidicích !!!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseF.L.Hek , 10.06.2023 19:17:28
Že ho hanba nefackuje....

|  11 |  0

Další články z rubriky

Čisté a spokojené Bavorsko se nekoná. Viděli jsme úplně jiné

4:46 Čisté a spokojené Bavorsko se nekoná. Viděli jsme úplně jiné

Bývala to městečka, o kterých se nám jen snilo. Bavorské úhledné vesničky, čistá, „vypíglovaná“ měst…