Lidovce v olomouckých krajských volbách povede Jurečka

8. 12. 2019 11:37

Lidovce v olomouckých krajských volbách povede v příštím roce poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Rozhodli o tom v sobotu delegáti nominační konference v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Lidovci půjdou do krajských voleb v koalici se Stranou zelených, TOP 09 a hnutím ProOlomouc. Snahou všech členů koalice je vytvořit společnou kandidátku co nejdříve, řekla dnes ČTK krajská tajemnice KDU-ČSL Jitka Brabcová.

Lidovce v olomouckých krajských volbách povede Jurečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

Jurečka se chce za lidovce zaměřit v kraji na hospodářský rozvoj, rozvoj infrastruktury, podporu vzdělávání, zdravotnictví a sociálních služeb, zohledňující demografický vývoj a stárnutí populace. „Máme v kraji dvě významné instituce, a to Univerzitu Palackého a Fakultní nemocnici. Obě dvě jsou na vysoké úrovni, ale jejich potenciál pro hospodářský rozvoj regionu zůstává nevyužitý, což by kraj měl změnit,“ uvedl Jurečka v nominačním proslovu.

Druhé místo kandidátky obsadil předseda olomoucké krajské organizace a předseda klubu krajských zastupitelů Ivo Slavotínek. Na další místa krajské kandidátky byli nominováni starosta Kostelce na Hané a stávající krajský zastupitel František Horák, krajský zastupitel Jan Šafařík a náměstek olomouckého primátora Matouš Pelikán.

Lidovci jsou pro olomoucké krajské volby součástí koalice se Stranou zelených a TOP 09; memorandum o spolupráci podepsali v říjnu. Bude to již přitom třetí období, kdy KDU-ČSL půjde do koalice spolu se Zelenými pod hlavičkou Koalice pro Olomoucký kraj. Tento týden tuto koalici kromě TOP 09 rozšířilo také hnutí ProOlomouc, které je součástí opozice v zastupitelstvu Olomouce. Čtyřkoalice připraví společnou kandidátku, se kterou se bude příští rok ucházet v Olomouckém kraji o hlasy voličů. Společná kandidátka dosud postavena není. „Je to v jednání, všechny strany mají zájem o to, aby to bylo záhy,“ doplnil pro ČTK krajská tajemnice lidovců Brabcová.

Krajské volby v Olomouckém kraji v roce 2016 vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před sociální demokracií a komunisty. Krajskou koalici vítězné ANO vytvořilo s ČSSD a s ODS. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj získala sedm mandátů. Šesti zastupiteli disponuje hnutí Starostové pro Olomoucký kraj, které tvoří hnutí STAN a ProOlomouc. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. Předchozí čtyři roky v Olomouckém kraji vládly ČSSD s KSČM.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Fakáč“ Zahradilovi. Pavel Novotný tahá ven špínu z ODS. Padla jména: Černochová, Benda... Prý panuje strach

6:16 „Fakáč“ Zahradilovi. Pavel Novotný tahá ven špínu z ODS. Padla jména: Černochová, Benda... Prý panuje strach

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) přijal pozvání na 59. rozhovor ze Šalamounky vysílaný na fac…