Lidovci chtějí být sociálním svědomím Fialovy vlády

12.10.2021 22:30 | On-line

Lidovci chtějí být ve formující se koalici SPOLU, ale i celé vládní sestavy včetně koalice Pirátů a STAN, sociálním svědomím. Promlouvat hodlají do rodinné a sociální politiky a do tématu životního prostředí a krajiny, uvedl po úterním zasedání širokého vedení strany předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Lidovci chtějí být sociálním svědomím Fialovy vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Spolu s ODS a TOP 09 zahájí ve středu jednání s koalicí starostů a Pirátů. Podle Jurečky koalice do dvou až tří týdnů udělá maximum pro přípravu programového prohlášení.

Jurečka na dotaz novinářů připustil, že KDU-ČSL by chtěla řídit Ministerstvo životního prostředí. Na dotaz k vedení Ministerstva obrany odmítl odpovědět. „Prosím o shovívavost, nebudu více konkrétní, jména chceme projednat nejprve v koalici SPOLU, pak i v koalici s Piráty a STAN,“ uvedl Jurečka na dotaz ke kandidátům na ministry.
 
Lidovci si jsou podle Jurečky vědomi, že hlasy řady voličů propadly, chtějí proto být sociálním svědomím koalice. Nově zvolený šéf poslaneckého klubu Marek Výborný zvolil v tomto ohledu slovní spojení zodpovědná solidarita.

Největší problémy při skládání programu očekává Jurečka v oblasti financí, přičemž lidovci budou proti zvyšování rodinné zátěže. Problémy vidí také ve shodě na přístupu k životnímu prostředí.

KDU-ČSL, která ve volbách kandidovala v rámci koalice SPOLU s ODS a TOP 09, zaznamenala nejlepší výsledek ve své polistopadové historii, získala 23 mandátů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

10:40 Hasil průšvih? Lipavský na fotce, která Zemana potěší. I s Pekarovou

Zdálo se, že právě izraelská otázka bude jedním z důvodů, proč prezident Miloš Zeman, nebude chtít j…