Lidovci chtějí dál jednat o vládě, i když odmítnou nabídku ČSSD

19.12.2013 13:16

Lidovci jsou ochotni jednat o koalici s ČSSD a ANO i v případě, že jejich celostátní výbor dnes večer odmítne nabídku ČSSD na rozdělení vládních postů. Novinářům to dnes ve sněmovně řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. S dalším jednáním počítá i šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Oba lídři jsou ochotni jednat i mezi vánočními svátky. Sobotka by se chtěl i příští týden sejít s prezidentem Milošem Zemanem, rád by s ním probral už možné personální obsazení koaliční vlády.

Lidovci chtějí dál jednat o vládě, i když odmítnou nabídku ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
reklama

Bělobrádek neočekává, že by se dnes změnilo stanovisko vedení KDU-ČSL, které své zástupce v neděli zavázalo k získání postu ministra zemědělství. S resortem zemědělství pro lidovce ale nesouhlasí zástupci ČSSD i ANO.

"Předpokládám, že celostátní výbor pouze řekne, že odmítáme ty dvě možné nabídky, které nám byly dány," řekl novinářům k večernímu jednání Bělobrádek. Podle něj by to ale neznamenalo konec vyjednávání. "Jsem určitě zastáncem toho, abychom se pokusili jednat dál, protože Česká republika za to stojí," konstatoval.

Bez ohledu na výsledek večerního jednání vedení KDU počítá s dalším vyjednáváním i ČSSD. "Počítám s tím, že ať už dopadne jednání vedení lidovců jakkoliv, znovu se sejdeme s předsedy koaličních stran a budeme jednat dál tak, abychom dosáhli vzniku koaliční vlády," řekl novinářům ve sněmovně šéf ČSSD Sobotka.

ČSSD lidovcům nejprve nabídla ministerstva kultury a zdravotnictví. Po dalším jednání nabídku změnila na tři posty ve vládě s tím, že by KDU-ČSL mohla mít ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s resortem dopravy nebo životního prostředí. Zároveň by měla vicepremiéra. ČSSD by měla osm křesel, ANO sedm.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…