Lidovec Bartošek překvapil. Přišel na tiskovku s ministryní za ANO a nešetřil chválou

7. 3. 2019 20:02

Poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek a ministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová překvapili, když společně ve čtvrtek představili projekt, jenž má pomoci obcím a městům s výstavbou nájemních bytů. Nezvyklá je i chvála, kterou lidovec na adresu ministryně nešetřil, informoval server Aktuálně.cz.

Lidovec Bartošek překvapil. Přišel na tiskovku s ministryní za ANO a nešetřil chválou
Foto: MMR
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová
reklama

Téma dostupného bydlení sice v Poslanecké sněmovně rezonuje už léta, dosud se však nikomu nepodařilo předložit návrh, který by skutečně zájemcům dostupné bydlení umožnil. Ministryně pro místní rozvoj se tak rozhodla vzít do vlastních rukou i s dalšími poslanci, například předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Dostálová a Bartošek informovali, že Program Výstaba, jehož cílem je pomoc lidem k bydlení, začne v dalších týdnech. Program je na dotování obecních nájemních bytů, připravena je v něm na letošní rok jedna miliarda, která by prý měla stačit. Uvidí se prý, jaká bude poptávka.

„Jsem moc ráda, že toto téma řešíme napříč politickým spektrem, spoustu věcí a vychytávek do tohoto programu jsme připravili s KDU-ČSL,“ chválila Dostálová opoziční stranu. Chválou nešetří Bartošek, který podle svých slov velmi oceňuje vstřícnost Dostálové. „Oceňuji, že paní ministryně a její ministerstvo zapracovaly řadu našich návrhů do realizace výstavby obecních bytů,“ uvedl Bartošek.

V příštím roce by podle Dostálové mohly být v progamu až tři miliardy. „Program je zaměřený především na osoby v bytové nouzi, které mají problém sehnat si bydlení,“ upřesnila. Program má vyhlásit Ministerstvo pro místní rozvoj v dubnu.

Velká řada starostů však kritizuje, že připravovaná státní podpora není dostatečná a spoluúčast státu by měla být vyšší. Nastavení podle nich není výhodné pro malé obce. Žádost o peníze tak zvažují spíš větší města. Podle odborníků na sociální problematiku investiční program situaci lidí v tísni nevyřeší a potřeba je spíš zákon o sociálním či dostupném bydlení.

Dostálová však kritiku odmítá s tím, že podpora státu v rámci tohoto programu je maximální. Její úřad pak lidem nabízí i další možnosti, jak se pokusit dostat k bydlení, a to například s pomocí zvýhodněných půjček pro mladé.

Původní zdroj ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…