Lipavský o Izraeli. Nová vláda má dostat čas

08.01.2023 6:15

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) věří, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu dokáže zklidnit vnitropolitickou situaci v zemi, vést stabilní vládu a moderovat své koaliční partnery. Uvedl to na dotaz ČTK. Nový kabinet je nejpravicovější v dějinách země.

Lipavský o Izraeli. Nová vláda má dostat čas
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

V posledních dnech se řešila zejména úterní návštěva izraelského krajně pravicového ministra Itamara Ben Gvira na Chrámové hoře v Jeruzalémě, kterou označili za provokaci Palestinci, arabské státy, izraelská opozice i například Německo. Znepokojení vyjádřili také někteří členové Rady bezpečnosti OSN a zdůraznili nutnost zachování statu quo na tomto pahorku, který je posvátný pro židy i muslimy.

Přímo k této záležitosti se Lipavský na dotaz ČTK nevyjádřil. "Nová izraelská vláda je u moci teprve pár dnů. Je tedy příliš brzy na nějaká hodnotící stanoviska," uvedl.

Netanjahu se svou stranou Likud zvítězil v listopadových parlamentních volbách. Poprvé v historii Izraele jsou součástí vlády i krajně pravicové síly, a to Náboženský sionismus, Židovská síla a Noam. Dále jsou v kabinetu také zástupci dvou ultraortodoxních stran - Šas a Jednotný judaismus tóry.

"Věřím, že zkušený politik a nejdéle sloužící izraelský premiér Benjamin Netanjahu dokáže po řadě opakovaných voleb v posledních letech zklidnit vnitropolitickou situaci v Izraeli, vést stabilní vládu a moderovat své koaliční partnery," dodal šéf české diplomacie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

8:42 Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

„Oddělejte do jednoho měsíce všechny své vrstevníky v okrese a prokažte, že máte nárok na svůj důcho…