Lipavský poletí do USA. S Blinkenem chce řešit další pomoc Ukrajině

29.04.2023 7:02 | Zprávy

Ministra zahraničí Jana Lipavského čeká příští týden při návštěvě Spojených států nejen jednání s jeho protějškem Antonym Blinkenem, ale také například s předsedy institutů amerických politických stran, a setkání s republikánskými zástupci v Kongresu.

Lipavský poletí do USA. S Blinkenem chce řešit další pomoc Ukrajině
Foto: Screen vysílání Prima CNN
Popisek: Jan Lipavský v Partii

Lipavský do USA odletí v pondělí 1. května. O den později jej čeká schůzka s Blinkenem, s nímž chce kromě bilaterálních vztahů řešit bezpečnostní spolupráci, podporu Ukrajiny napadené Ruskem, energetickou bezpečnost nebo spolupráci v regionu Indo-Pacifiku.

Kromě toho v úterý šéf české diplomacie zahájí 11. ročník Strategického dialogu mezi ministerstvy zahraničí ČR a USA, a to společně s náměstkyní pro politické záležitosti Victorií Nulandovou. Vystoupí také na moderované diskusi v Hudson Institutu.

Ve středu se Lipavský setká s republikánskými zástupci v Kongresu. Podpisem stvrdí v sídle NASA české přistoupení k ujednáním Artemis, tedy k iniciativě USA pro spolupráci při průzkumu Měsíce, Marsu a dalších vesmírných těles. Vláda ČR připojení k ujednání schválila začátkem března.

Ministr navštíví také akci Select USA, které se zúčastní i české firmy a investoři. Jednat bude dále Lipavský s generální ředitelkou Agentury pro globální média Amandou Benettovou, setká se s předsedy institutů politických stran – National Democratic Institute a International Republican Institute. Zúčastní se také expertního jednání amerického prestižního think-tanku Atlantic Council. Na cestu zpět se Lipavský vydá ve čtvrtek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Krize

Podle aktuální zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je Česká republika nedostatečně připravena na krizové situace a mimořádné události. Vy tvrdíte, jak hodláte situaci řešit. Máte ale dojem, že se vám podařilo už nějakou krizi vyřešit? Vždyť do krizové situace se i díky politice této vlády dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

V Americe bude řešit pomoc Uk, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusehekate , 29.04.2023 9:36:41
doma budou vyhlašovat žebračenky pro chudé v obchodech

|  7 |  0

Další články z rubriky

Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

17:36 Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

Opatření EU ETS 2, prosazené vládou ČR během předsednictví, nařídí platit povolenku z energie v domá…