Lipavský vyznamenán Zelenským: Česko je a bude s vámi, dokud Ukrajina nezvítězí

30.08.2022 13:21 | Ze sítí

Ukrajina vyznamenala českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Řádem Za zásluhy. Šéf české diplomacie ocenění za podporu Ukrajiny získal od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Česko je a bude s vámi, dokud Ukrajina nezvítězí,“ ujistil na to Ukrajince Lipavský, který získal vyznamenání dříve nežli samotný ukrajinský prezident Zelenskyj – tomu nejvyšší české státní vyznamenání udělí prezident Miloš Zeman 28. října.

Lipavský vyznamenán Zelenským: Česko je a bude s vámi, dokud Ukrajina nezvítězí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Jan Lipavský

Anketa

Hlasoval/a byste jako poslanec/poslankyně pro vyslovení nedůvěry vládě?

98%
1%
hlasovalo: 38468 lidí
Vyznamenání Zelenskyj Lipavskému udělil více než měsíc poté, co společně jednali v Kyjevě. Český ministr zahraničí na tomto setkání s ukrajinským prezidentem a ukrajinským šéfem diplomacie Dmytrem Kulebou hovořil o nutnosti pokračující politické, humanitární a vojenské podpory ze strany České republiky.

Zelenského s Kulebou český ministr také ujistil, že každý den „tvrdě pracuje na tom, aby přesvědčil naše partnery, že mají pomáhat Ukrajině co nejvíce“.

„Vysvětluji partnerům každý den, že žádná agrese nemůže být zastavena usmiřováním,“ sdělil v Kyjevu.

Upozornil též, že Česko napadené zemi pomůže nejen válku vyhrát, ale postará se i pomoc Ukrajině v integračním procesu, aby mohla vstoupit do Evropské unie. Lipavský Zelenskému slíbil, že pro Ukrajinu, která v červnu získala status kandidáta členství v Evropské unii, Praha „udělá maximum“.

Apeloval také na energetické zabezpečení Ukrajinců. „Organizujeme humanitární pomoc, Ukrajinci se musí připravit na zimu, musí mít dostatek paliva, musí mít domy s okny a střechami, to vše bude i součástí našeho jednání,“ uvedl novinářům český ministr podle Deníku.

Kuleba již tehdy český postoj ocenil a dle zpravodajství ČT24 zmínil, že společně s Lipavským plánuje „vypracovat dvoustranné memorandum, které by se stalo základem pro pozvednutí vztahů mezi našimi zeměmi na novou úroveň“. Ukrajina dle něj na poskytnutou pomoc nezapomene.

Od prezidenta Zelenského nyní kromě díků za českou podporu přišlo pro Lipavského i vyznamenání ukrajinským Řádem Za zásluhy.

„Jde o ocenění celé diplomacie, která stojí po boku Ukrajiny a podporuje tuto evropskou zemi v obraně před Putinovou barbarskou válkou. Brání i nás,“ komentoval své vyznamenání Lipavský.

Ukrajině rovněž připojil vzkaz, že s ní Česko bude až do jejího vítězství. „Česko je a bude s vámi, dokud Ukrajina nezvítězí,“ ujistil.

Lipavský tak získal vyznamenání ještě dříve, nežli samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský, pro jehož ocenění nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem Bílého lva, se rozhodl již v březnu prezident Miloš Zeman.

Zeman se chystá Zelenského ocenit ve státní svátek 28. října za to, že „projevil odvahu a statečnost, a třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu“.

Prezident při sdělení, že Zelenského vyznamená, na březnovém ceremoniálu předávání státních vyznamenání také jasně zopakoval, že válku na Ukrajině vyvolala ruská agrese a jako vzpomenutí na ukrajinský lid nechal vyvěsit na hradním nádvoří ukrajinskou vlajku a zazněla též ukrajinská hymna.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Kdy přidáte učitelům?

Kdy budou učitelé brát minimálně stejně, jako třeba zákonodárci? Včera v hlavních zprávvách na Nově říkali, že vaše vláda dává učitelům málo, že nemají ani na pomůcky, a lze předpokládat, že učitelé budou ze škol odcházet nebo se minimálně nepohrnou učinit noví, a že je to potřeba! Nemyslíte, že by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

22:20 FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes kulaté narozeniny. Je mu 70 let. Mimo blahopřání od svých pod…