Lovec dezinformátorů Vrabel se smál Blatnému: Mají nápady jako z roku raz dva

27.02.2021 7:37

František Vrabel, analytik bojující proti dezinformacím, se v rozhovoru pro MF Dnes smál ministrovi zdravotnictví za hnutí ANO Janovi Blatnému. „Pardon, že se směju, ale to je jako z roku raz dva,“ prohlásil, když si vzpomněl, co od ministerstva slyšel o kampani na podporu očkování. Pak upozornil, že vláda musí především získat důvěru lidí; tady prohrává na celé čáře. Nakonec prozradil, proč EU nezachrání ruská vakcína Sputnik V, jak to hlásají dezinformátoři.

Lovec dezinformátorů Vrabel se smál Blatnému: Mají nápady jako z roku raz dva
Foto: Jan Rasch
Popisek: František Vrábel

Analytik pro data a dezinformace František Vrabel, jednatel české firmy Semantic Visions, s.r.o, od podzimu loňského roku spolupracoval s vládou v boji proti dezinformacím o koronaviru a vakcínách. Na konci února však dospěl k  názoru, že vláda stejně nenaslouchá jeho radám a spolupráci s kabinetem Andreje Babiše (ANO) ukončil. Nelíbilo se mu především to, jak chaoticky vláda o pandemii informuje.

„Hlavním úkolem dezinformátorů je poškodit naši společnost a teď se to děje hlavně přes poškozování pověsti vakcín. Současně jsme říkali, že vláda musí přebít dezinformace vlastním pozitivním narativem. K čemu je očkování dobré, kolik v minulosti zachránilo životů? Kampaň musí být silná ve prospěch očkování. Ministerstvo nám prezentovalo, že se chce zaměřit na billboardy a tištění letáků, pardon, že se směju, ale to je jako z roku raz dva,“ prohlásil Vrabel.

S dezinformacemi se podle něj nejlíp bojuje tím, že vláda nabídne pozitivní příběh postavený na pravdě. Představí lidem pozitiva očkování, která vakcína opravdu přináší, a vyvracet bude jen ty nejkřiklavější lži o očkování.

„Nejdůležitější je, aby lidé věřili vládě. To se bohužel úplně neděje. Takže se vláda musí snažit, aby mluvila jedním hlasem. To se taky neděje. Něco jiného říká ministr zdravotnictví, něco jiného ministr průmyslu a dopravy, něco jiného pan premiér. Co si pak z toho lidé mají odnést?“ kroutil analytik hlavou nad Babišovou vládou.

Za opravdu nebezpečné považuje dezinformace, které zlehčují situaci, v níž se české zdravotnictví nachází a tvrdí, že české nemocnice přece nejsou tak přeplněné, čísla jsou nadsazená a podobné lži.

Další dezinformace jsou spojené s vakcínou a s představou, že jen ruská a čínská vakcína jsou bezpečné a zachrání EU. Podle Vrabela je to nesmysl už proto, že Rusko má možná kvalitní vakcínu, ale nemá dost kapacit na její výrobu ani pro vlastní občany, natož aby mohlo vakcínu vyvážet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým?  Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

22:03 Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým? Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

Senátní komise pro ústavu udělala první krok k převedení pravomocí prezidenta na jiné ústavní činite…