Luboš Palata prorokuje polské vládě konec. Pokus o stát putinovského typu prý selhává

11.08.2017 8:56

Polské vládě Jaroslawa Kaczyńského ujíždí půda pod nohama, ale hledá, na koho by zaútočila. Těmito slovy hodnotí Luboš Palata v komentáři pro MF Dnes současné dění v Polsku. Kaczyński volá po vymáhání válečných reparací od Německa, aby zakryl fakt, že svou zemi mění. Z klasického demokratického státu se pomalu stává země putinovského typu.

Luboš Palata prorokuje polské vládě konec. Pokus o stát putinovského typu prý selhává
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jaroslaw Kaczynski
reklama

Jaroslaw Kaczyński sice není polským premiérem, ale málokdo pochybuje o tom, že je hlavní politickým hráčem našich severních sousedů. Luboš Palata má za to, že tento politik se pokouší přeměnit svou zemi ze standardní demokracie na stát putinovského typu. A aby to zakryl, domáhá se válečného odškodnění od Německa. Pokud už chce Kaczyński získat nějaké reparace, měl by se prý obracet spíš na Rusko jako nástupnický stát Sovětského svazu. Sovětský svaz totiž zaútočil na Polsko prakticky současně s tehdejším nacistickým Německem. Rusové se o tom ale odmítají bavit.

„Protože zatímco Němci pokorně přiznávají odpovědnost za nacistické zločiny a mnoha gesty, naposledy na půl žerdi staženou německou vlajkou na ambasádě ve Varšavě v den výročí tamního povstání, to dávají najevo, Moskva se o stalinských zločinech odmítá byť jen bavit. O reparacích ani nemluvě,“ píše Palata.

Slovní přestřelka s Německem se prý Kaczyńskému hodí ještě z jednoho důvodu.

„Na letošní podzim už vládnoucí Právo a spravedlnost oznámilo plán vyvlastnit převážně německé majitele tisku a celkově různými cílenými zákony marginalizovat opoziční noviny, rádia a televize. Po soudech, státní správě, likvidaci veřejnoprávních médií a dalších ‚omezeních‘ demokracie směřuje Polsko ke konfliktu s Evropskou unií jako celkem,“ varuje Palata.

Útok na média je klasickým krokem politiků, kteří se chtějí udržet u moci demokracii navzdory. Podle Palaty tito politici nahrazují liberální otevřenost nacionalistickými tématy a voláním po tradicích. Snad bude chtít Kaczyński vládnout až do smrti, ale pořád mu to nemusí vyjít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek o Zemanovi ostřeji než kdy předtím. Kvůli zdraví a vzhledu

20:51 Kalousek o Zemanovi ostřeji než kdy předtím. Kvůli zdraví a vzhledu

Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek se na svém Twitteru dosti nevybíravě vyjádřil k osobě prezidenta M…