Maláčová slibuje: Stát začne lidem posílat peníze už v dubnu

21.03.2020 8:37

Vláda ve čtvrtek schválila rozšíření nároku na ošetřovné a refundace mezd pro firmy. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v rozhovoru pro Právo upřesnila, že peníze by stát mohl začít posílat lidem a firmám už v dubnu.

Maláčová slibuje: Stát začne lidem posílat peníze už v dubnu
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Jana Maláčová (ČSSD) v televizi Prima

Podle Maláčové tímto rozhodnutím začíná druhá fáze boje. „Doteď jsme se soustředili na bezpečnost, teď bráníme ekonomiku a naše pracovní místa,“ uvedla ministryně práce.

Pokud upravené ošetřovné v úterý schválí obě komory Parlamentu a zákon pak podepíše prezident republiky, bude jej stát moci rodinám vyplácet během několika málo dní. „Chtěla bych to nastavit tak, aby se ošetřovné vyplácelo za kalendářní měsíce. To znamená, že by rodiny ošetřovné mohly dostat s březnovou výplatou, tedy v dubnu,“ upřesnila, s tím, že zaměstnavatelům budou schopni proplácet mzdy prakticky okamžitě poté, co dodají vyúčtování mezd za březen.

„To znamená, na začátku dubna nám zašlou žádosti o refundace mezd a my se pak co nejrychleji pokusíme ty náklady na mzdy firmám proplatit. Program Antivirus je v podstatě vakcína proti koronaviru na trhu práce,“ doplnila Maláčová, která věří, že přispíváním státu firmám na mzdy se výrazně snižuje riziko ztráty pracovních míst.

Pro nárok na ošetřovné se nakonec zvýšila i věková hranice dítěte z 10 na 13 let; tím chce vláda pomoci nejen pracujícím rodičům, aby se nebály o své děti, ale výrazně to pomůžeme samoživitelkám, pokud nemají pro děti hlídání a nemohly by si dovolit zůstat doma s dětmi bez jakéhokoli příjmu. „Ve výsledku zůstane doma více lidí, což nákazu zbrzdí a také to pomůže firmám, které nebudou tolik finančně zatížené,“ dodala ministryně práce a sociálních věcí.


 


 


 


 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala a Pekarová střílejí mimo? Pikora se podíval na novou zbraň SPOLU, výsledek zklame

17:46 Fiala a Pekarová střílejí mimo? Pikora se podíval na novou zbraň SPOLU, výsledek zklame

Koalice SPOLU se ve své aktuální předvolební propagaci soustředila na zvyšování cen. Tvrdí, že za to…