Máme být tupí, hloupí, sehnutí, mával rozjetý Středula Sobotkovi před očima plakátem. A Štěch to dorazil. Hodně divoký sněm odborářů

16.06.2017 15:50 | Zprávy

REPORTÁŽ Politici se ptají, zda se ČSSD chce definitivně zničit záměrně a živnostníci žádají přímo odstoupení předsedy Senátu. Milan Štěch totiž mezi kováky pronesl opravdu výbušná slova, která jsme zaznamenali na místě. I on sám věděl už na sjezdu, že budou „radioaktivní“. Štěch se domnívá, že „velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ, nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití“ a proto by se měly srovnat jejich odvody se zaměstnanci. Nad jeho tvrzením by se podle něj měla zamyslet vláda a ať se přidají i zaměstnavatelé. Z vystoupení řečníků jistě zaujal i „nejznámnější český odborář“ Josef Středula, který se pro jistotu držel „svého kopyta“ a téměř doslova omlátil o hlavu politikům cedulku s nápisem „Konec levné práce“.

Máme být tupí, hloupí, sehnutí, mával rozjetý Středula Sobotkovi před očima plakátem. A Štěch to dorazil. Hodně divoký sněm odborářů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR na sjezdu OS KOVO

Slovům předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, která už přinesla smršť kritiky jak z řad živnostníků, tak napříč politickým spektrem, předcházela na sjezdu odborového svazu Kovo mimo jiné i úvaha Štěcha o zaměstnávání lidí z Ukrajiny, které s sebou nese „velké napětí a hlásí to i policie“. A tak bychom se prý měli více zamyslet nad efektivitou práce obyvatelů ČR.

„Řeknu něco, co zejména před volbami je radioaktivní a body nám to nepřinese, té partaji, ve které já jsem,“ zamyslel se Štěch. A opravdu překvapil: „Myslím si, že velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ, nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití. My máme tolik OSVČ, jako mají typicky agrární země na jihu Evropy, a nikdo neví, jaký je jejich přínos pro tvorbu HDP. Samozřejmě, že si živnostníků vážím, že jsou to lidé, kteří se umějí o sebe postarat. Ale mezi živnostníky skutečnými a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo, kteří jsou tam jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního – a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům, za které to také platí samozřejmě zaměstnavatel. Pořád čekám, kdy se k nám přidají zaměstnavatelé, kteří volají po pracovní síle, aby se v tomto udělal pořádek.“

A nabídnul i konkrétním postup, jak na to: „Jsem přesvědčený, že kdyby odvodové podmínky byly stejné, což není možné udělat z roku na rok, ale je potřeba postupně... Jsem přesvědčený o tom, že by přibylo několik desítek tisíc lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci. Myslím si, že je to věc, která by se měla zvažovat, nevolám po skokovém vyrovnání, ale měli bychom se nad tím zamyslet, protože je to podle mého názoru neefektivní využívání pracovní síly,“ zhodnotil Štěch.

Štěch si uvědomil: „Oni žijí ve lži a ve hříchu“

Velkou část svého proslovu věnoval Štěch i problematice „rozdělování bohatství“ a upozornil na to, kolik dividend z Česka odchází. „Velký problém České republiky je, že z naší země od roku 2004 do loňského roku odteklo v podobě dividend – oproti přísunu prostředků přes strukturální evropské fondy – skoro 90 miliard eur,“ uvedl. Pak zhodnotil, že toto číslo je největší ze všech zemí střední Evropy. Analýzu si nechal předseda Senátu vypracovat i pro jednání v Bruselu s novým předsedou Evropského parlamentu a pro přípravu na jednání s předsedou Evropské komise Junckerem.

„Protože, předtím jsem na zasedání předsedů národních parlamentů slyšel, konkrétně od francouzského předsedy Dolní sněmovny: Vy Češi, Slováci, Poláci a Maďaři, vy se chováte špatně, nechcete s námi spolupracovat na přebírání migrantů, a kdybychom se my takto chovali k vám, když jste vstupovali do Evropské unie, kde byste byli? Samozřejmě, že mě osobně to velmi urazilo a naštvalo. Tak jsem mu jako první odpověď řekl: ‚Kdyby nebylo Mnichovské zrady, nemuseli jsme vůbec do Evropské unie vstupovat v nějaké čtvrté nebo páté vlně, ale dávno bychom tam byli.‘ Za druhé jsem si uvědomil, jak oni žijí ve lži a ve hříchu. Myslí si, že prostředky jako spád tekoucí řeky tečou ze západu k nám. Ne. Stav je dnes prakticky opačný,“ popsal s tím, že investor, pokud sem dá prostředky, chce je formou dividend zpátky. „Ale všechno má svou míru, odhaduje se velmi fundovaně, že zisky jsou dvojnásobně vyšší než to, co sem bylo investováno,“ dodal. Zmínil, že bude nutné se postarat, aby bylo vytvořeno klima, aby si „podnikatelé ze Západu“ uvědomili, že to, čemu se říká společenská odpovědnost podniků, nejsou jen fráze.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

4:40 „Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

Pořadatelé duhových LGBTQ+ průvodů řeší v USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem problém v podobě…