Máme připravit skoro 15 miliard pro pána blízkého Kalouskovi. Padl další rozsudek v kauze Diag Human

05.01.2020 6:39 | Zprávy
autor: jok

„Nekonečná“ arbitráž mezi Českou republikou a firmou Diag Human, táhnoucí se od 90. let, pokračuje čerstvým verdiktem soudů v Belgii. Nikoliv však ku prospěchu českého daňového poplatníka.

Máme připravit skoro 15 miliard pro pána blízkého Kalouskovi. Padl další rozsudek v kauze Diag Human
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Česká republika musí totiž podle verdiktu belgického odvolacího soudu z loňského listopadu zaplatit firmě 14,5 miliardy korun. Jedná se o původních 8 miliard, které byly firmě přiznány roku 2008, plus úroky a penále.

„Ministerstvo zdravotnictví obdrželo na konci prosince úřední cestou rozhodnutí belgického odvolacího soudu, které v současné době právně analyzuje a nadále bude postupovat tak, že podá opravný prostředek k Nejvyššímu soudu Belgického království, neboť má za to, že se jedná o rozhodnutí nesprávné, které se zcela odlišuje od pravomocných rozhodnutí soudů v USA, Nizozemsku, Rakousku, Lichtenštejnsku, Francii a Velké Británii, které se přiklonily na stranu ČR,“ sdělilo na dotaz naší redakci Ministerstvo zdravotnictví České republiky s tím, že ministerstvo věří, že se svým opravným prostředkem u belgického Nejvyššího soudu uspěje.

Zajímavé je, že informaci zveřejnila sama firma a nikoliv Ministerstvo zdravotnictví, které podle Diag Human má pravomocný rozsudek k dispozici. Resort aktuálně řízený Adamem Vojtěchem z hnutí ANO se podle informací z českých médií nyní chce proti rozsudku odvolat k belgickému Nejvyššímu soudu. Podobný spor řešily soudy také v Lucembursku, kde rovněž rozhodly v neprospěch České republiky.

Firma se rovněž skrze své právníky pokoušela exekučně zabavit některá umělecká díla či nemovitosti ve vlastnictví českého státu v zahraničí. Objevila se i snaha o obstavení zahraničních účtů České republiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…