Manželka Žantovského nás řídit nebude, trvají na svém herci z Kladna. Hrozí stávkou

16.08.2019 16:33

Dusno v kladenském městském divadle pokračuje. Jeho jednatelkou se stala Irena Žantovská, manželka publicisty Petra Žantovského, a to se členům souboru ani trochu nelíbí. Městu hrozí stávkou.

Manželka Žantovského nás řídit nebude, trvají na svém herci z Kladna. Hrozí stávkou
Foto: Archiv
Popisek: Centrum města Kladno. Ilustrační foto
reklama

V kladenském divadle je dusno, a to kvůli manželce publicisty Petra Žantovského, člena Rady ČTK a držitele medaile Za zásluhy, kterou mu v roce 2017 udělil prezident Miloš Zeman, a to za zásluhy v oblasti kultury a školství.

Irena Žantovská se stala jednatelkou kladenského městského divadla, ale podle umělců se tak stalo za ne zcela průhledných podmínek. Umělci proto žádají odchod Žantovské a návrat původního jednatele; pokud se tak nestane, vyhrožují stávkou, která by na začátku divadelní sezóny kulturnímu stánku ekonomicky rozhodně neprospěla. O vyhlášení stávkové pohotovosti informoval server Seznam zprávy.cz.

„My toto výběrové řízení neuznáváme. Kdyby měli na radnici alespoň malinké tušení, jak fungují principy v divadle, tak by věděli, že odvolání jednatele v první den celozávodní dovolené není možné,“ uvedl pro Seznam.cz umělecký šéf divadla Jaroslav Slánský.

Výběrové řízení bylo vyhlášeno v době divadelních prázdnin, což je jedna z věcí, která se umělcům nelíbí. Za zvláštní považují i to, že se na místo jednatele přihlásila jen manželka člena Rady ČTK Irena Žantovská a toto výběrové řízení jako uchazečka také vyhrála. O tom, že by se měla stát ředitelkou, se však podle umělců spekulovalo už několik týdnů před vyhlášením výběrového řízení.

Vedení města má však za to, že vše proběhlo v pořádku a Žantovská prý nebude sesazena.

Irena Žantovská vystudovala divadelní režii a ekonomii, později získala titul docentky. Celoživotně se věnuje divadelní režii, na kontě má více než 70 inscenací. Pět z toho přímo v divadle na Kladně. Získala několik divadelních i televizních cen, v roce 2003 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka, nejprestižnější české divadelní ocenění. Manažerské zkušenosti získala v kulturních i vzdělávacích institucích, řídila velké kolektivy až o 50 lidech.

V životě nebyla v žádné politické straně, může se prokázat negativním lustračním osvědčením.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrozí válka s účastí Ruska? Arméni pod palbou, šíří se sítěmi

11:44 Hrozí válka s účastí Ruska? Arméni pod palbou, šíří se sítěmi

Spory o Náhorní Karabach se opět vyostřují, Ázerbájdžán a Arménie se navzájem obviňují z agrese. Na …