Marek Wollner: Srovnání s Goebbelsem je produkt totalitního myšlení. A dále sděluje, co jeho Reportéři ČT ještě odvysílají k výročí konce války

30.04.2015 16:54

Nejnovější vydání pořadu Reportéři ČT se stalo terčem kritiky v článku na webu Vaše věc. Dramaturg a moderátor pořadu Marek Wollner se k němu pro ParlamentníListy.cz vyjádřil s tím, že ho nejvíce pobouřilo, když byl přirovnáván ke Goebbelsovi, což u některých čtenářů mohlo i v souvislosti s jeho jménem vyvolávat naprosto pomýlené asociace. Vysvětluje také to, jak se pořad tvoří a že jeho cílem je poukazovat na odvrácenou stranu reality a objevovat nové nebo pozapomenuté skutečnosti.

Marek Wollner: Srovnání s Goebbelsem je produkt totalitního myšlení. A dále sděluje, co jeho Reportéři ČT ještě odvysílají k výročí konce války
Foto: Jaroslav Hodík
Popisek: Marek Wollner, dramaturg a moderátor Reportérů ČT

Dlouholetý šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner zareagoval na článek s názvem „Podvodný manipulátor s čísly Marek Wollner“, který ParlamentníListy.cz také přetiskly, a jehož autor ho na webu Vaše věc napadá za reportáž o bombardování našeho území sovětskými letadly na konci druhé světové války. „Nejvíc ze všeho mi vadí, že jsem někde někým nazýván, ať už jako Goebbelsovský přičinlivý učeň, nebo Goebbelsovský redaktor. To jsou hrozně silná slova. Nemusíme si vysvětlovat, kdo byl Goebbels, a jestli já jsem jeho přičinlivý učeň, nebo ne. Goebbels je zkrátka měřítko absolutního zla. A já bych byl rád, abychom prostě přestali používat tyhle pojmy v jakémkoli významu tohoto slova,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Marek Wollner.

Konstatuje, že nezná v této republice vůbec nikoho, komu by dokázal adjektivum goebbelsovský přisoudit. „A to i přesto, že v téhle zemi je spousta lidí, s jejichž názory nejen nesouhlasím, ale které jsou třeba neslučitelné s demokracií nebo s dobrými mravy. Zkrátka tento pojem mám vyhrazen pouze a jedině pro jednoho člověka, a to je Goebbels. A Goebbels byl součástí absurdního, strašidelného, monstrózního zla, k jehož stínu se nikdo z nás nikdy ani nepřibližuje. Ani v téhle zemi, ve které je zla spousta. A já musím proti tomuto názvu protestovat, protože to je daleko za hranou toho, co by bylo možné považovat ve slušné společnosti za tolerovatelné adjektivum. Není tolerovatelné, ačkoli bych mohl opáčit dětskou rýmovačkou - kdo to říká, ten to je, na toho to pasuje,“ říká šéf pořadu Reportéři ČT a šéfredaktor reportážní publicistiky.

Článek vyvolal ve spojení se jménem asociace, které jsou ale úplně opačné

Podle jeho názoru má tento článek a jeho přirovnání ke Goebbelsovi vyvolat ve spojení s jeho jménem asociace, že má zřejmě německé předky. „A že mám zřejmě ve své minulosti předky, kteří páchali nacistické zlo, což podle tohoto návodu pochopili čtenáři tohoto článku, kde o mně vznikají spekulace, že jsem potomek nějakého esesáckého velitele, že jsem esesák, fašoun a já nevím co ještě. A mě se to dotýká hlavně proto, že naopak má rodina působila v odbojové organizaci, která byla napojená nejenom na Londýn, ale dokonce spolupracovala i s Murzinovými partyzány na Valašsku a že můj přímý předek Otakar Wollner byl popraven v koncentráku v lednu 1945 za působení v této ilegální Sousedíkově organizaci. Takže mě se to dotýká dvojnásob, či dokonce trojnásob,“ vysvětluje Marek Wollner.

Text o Marku Wollnerovi ZDE

Podle něj autor článku vůbec nepochopil reportáž, ale ani se ji pochopit nesnažil, protože mu v tom – jakožto spolupracovníkovi Haló novin – brání ideologický pohled na svět. „Chtěl mě zkrátka odstřelit. Ale Reportéři ČT, jejichž já jsem tvář, reprezentant, dlouholetý šéf, jsou záležitost, která vzniká v širším týmu lidí. Tato reportáž měla svého autora, natočil ji Karel Vrána, který se na Facebooku ironicky zlobí, že jsem mu vzal všechnu slávu, když jediný, koho čtenáři na základě článku uráží hanlivými a vulgárními výroky, jsem byl já. A hlavně my neprezentujeme své subjektivní názory, ale zjištění, která opíráme o prameny ověřené a ověřitelné, o historiky, o badatele. A to přesně se stalo v reportáži, kterou jsme vysílali a kterou ten dotyčný napadá. Kdyby tu reportáž viděl, tak by ani nemusel spekulovat o něčem, co se v té reportáži vůbec neříká, protože my jsme nesrovnávali žádné konečné číslo, kdo má na svědomí více civilních obětí, jestli Američané, nebo Rusové, ani náhodou,“ upozorňuje dramaturg a moderátor Reportérů ČT.

Autor podsunul reportáži absolutně falešný cíl, o žádné srovnání počtů nešlo

Pořad zkrátka odkryl dlouho tabuizované téma, které se týká bombardování českých měst sovětskými letadly na konci války a o němž se toho mnoho nepíše, zatímco americké bombardování Prahy je každý rok v novinách. Kromě toho, kdyby autor článku poslouchal dál, tak se dozví, že v reportáži jsme také mluvili o americkém bombardování Škodových závodů, ale opět jsme věc uváděli na správnou míru. Na rozdíl od toho, co říkali komunisté, že bombardování Škodových závodů bylo proto, že Američané chtěli zabránit případnému zestátnění tohoto podniku, tak my jsme správně uvedli, že bombardování bylo proto, že se tam vyráběly tanky pro německou armádu. Proto bylo bombardování Škodových závodů,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Marek Wollner.

Celá reportáž byla postavena na tom, že se odhalovala pravda, o které se nesmělo mluvit ani hned po válce a už vůbec ne v období komunismu. „A pán, co psal ten článek, tak zřejmě všechny tyto propagandistické lži do sebe načerpal a nebyl ani natolik slušný, aby si své názory poopravil. To od něj vůbec nečekám. Ale když s námi nesouhlasí, tak by bylo dobré, kdyby nám nepodsouval něco, co v reportáži vůbec není. Nezkoumali jsme, kdo způsobil více civilních obětí u nás, jestli Rusové, nebo Američani. A když nám podsune absolutně falešný cíl té reportáže, tak musí dospět k absolutně falešnému závěru té reportáže. A aby toho nebylo málo, tak to ještě opepří tím odporným názvem, že já jsem Goebbels,“ ohrazuje se šéf Reportérů ČT.

Článek se pokouší zničit věrohodnost vyvoláváním temných pudů a vášní

„Deset let šéfuju pořadu, který posbíral všechny novinářské ceny v téhle zemi, vždycky se řídil pravidlem padni, komu padni, ať byl ve vládě kdokoli, což nám vyneslo sice nepřízeň politiků, ale i přízeň diváků, kteří na nás každé pondělí už deset let koukají a zůstávají nám věrní. Článek se pokouší zničit mou věrohodnost, a když to nejde věcnými argumenty, použijí se triky mající vyvolat temné pudy a vášně,“ upozorňuje Marek Wollner. To, že se válkou v rámci 70. výročí jejího konce zabývají ze všech stran, dokládá na tom, že Reportéři ČT ukázali už před několika týdny, kdy vysílali o vyvraždění obce Prlov nacisty, předminulý týden o pomníku lidických dětí, pokračovat budou i následující pondělí novými fakty o Pražském povstání, které mělo více obětí, než se dosud uvádělo.

ParlamentnímListům.cz se následně ozval i občan Daniel Gargulák, který se ohradil proti tvrzením, že by rodina Marka Wollnera měla na základě německy znějícího jména cokoliv společného s německou okupační správou.

„Předkové M.W. a to hlavně Otakar Wollner a jeho bratři včetně Wollnerova dědečka byli napojeni v době druhé světové války na několik odbojových organizací z nichž můžu jmenovat Clay Eva – z Velké Británie, Sousedíkovu organizaci – spojenou s Obranou národa a v neposlední řadě 1.čs.part.brigádu Jana Žižky, které dělal právě Otakar Wollner a jeho bratři bunkry ve Valašských lesích a samotný Otakar byl styčným důstojníkem mezi Clay a brigádou Jana Žižky,“ prozradil Gargulák, který se prozradil jako pracovník Muzea Prlovské tragédie.

Otakar Wollner byl podle něj zabit gestapem po těžkém mučení, během kterého se však nepodařilo z něj dostat žádné informace. „Předkové Marka Wollnera byli ukázkovými vlastenci a projevuje se to i na Markovi samotném, pro některé čtenáře je to však nestravitelné, pokud novinář jenž důsledně pracuje na kauzách se svým týmem, neodlišuje mezi postavením představitelů kauz na nichž pracuje a narazí na někoho, kdo se začne bránit velmi zákeřným způsobem,“ napsal dále.

Celé prohlášení Daniela Garguláka:

Je zajímavé číst články, které mají podnítit čtenáře k úvahám o nacisticke minulosti rodiny Wollnerovy, a to na základě německy znějícího jména. Bohužel se diskutující mýlí. protože předkové M.W. a to hlavně Otakar Wollner a jeho bratři včetně Wollnerova dědečka byli napojeni v době druhé světové války na několik odbojových organizací z nichž můžu jmenovat Clay Eva – z Velké Británie, Sousedíkovu organizaci – spojenou s Obranou národa a v neposlední řadě 1.čs.part.brigádu Jana Žižky, které dělal právě Otakar Wollner a jeho bratři bunkry ve Valašských lesích a samotný Otakar byl styčným důstojníkem mezi Clay a brigádou Jana Žižky aj. Otakar Wollner zaplatil službu odboji životem, když byl popraven po těžkém mučení a když nic nevyzradil, byl zavražděn gestapem. Je to typický příklad pokusu zničit poctivého novináře. Našemu muzeu pomohl bez mrknutí oka a bez jakýchkoli finančních či politických výhod. Předkové Marka Wollnera byli ukázkovými vlastenci a projevuje se to i na Markovi samotném, pro některé čtenáře je to však nestravitelné, pokud novinář jenž důsledně pracuje na kauzách se svým týmem, neodlišuje mezi postavením představitelů kauz na nichž pracuje a narazí na někoho, kdo se začne bránit velmi zákeřným způsobem. Narážet na nacistickou minulost rodiny Wollnerovy, je jako kdyby Richardu Tesaříkovi naznačovali, že jeho tatínek nebyl hrdinou druhé světové války, ale že kolaboroval s Němci. Prosím všechny "novináře" aby si zjišťovali fakta a o tom co píší něco věděli.!

Daniel Gargulák - nestraník

Muzeum Prlovské tragédie

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…