Marian Kechlibar je u vytržení z příběhu Somálce v německých novinách: Čekal bych minimálně doživotí, místo toho tisíc euro měsíční dávky a klidný život v Německu

10.08.2018 10:40

Matematika Mariana Kechlibara zaujal příběh pobřežního piráta, který u somálských břehů přepadal lodě, ale dnes v poklidu žije v Německu.

Marian Kechlibar je u vytržení z příběhu Somálce v německých novinách: Čekal bych minimálně doživotí, místo toho tisíc euro měsíční dávky a klidný život v Německu
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Mariana Kechlibara zaujal příběh piráta, který spolu s dalšími kumpány přepadal lodě u somálských břehů. Jenže v roce 2010 přišel zlom. Loď, na kterou piráti zaútočili, si stačila zavolat pomoc. Nedaleké nizozemské vojenské plavidlo se s piráty poměrně rychle vypořádalo. Zločinci skončili u soudu v německém Hamburku. Někteří dostali jen tresty do dvou let, protože byli moc mladí. Alespoň podle názoru německé justice. Starší piráti dostali šest až sedm let vězení.

Německý deník Die Welt se podíval, jak se odsouzení piráti mají dnes. Všichni jsou z vězení venku. „Čtyři se vrátili do Somálska a německý stát jim přispěl na letenku. Jeden se přestěhoval do Švédska. Pět jich požádalo v Německu o azyl. Ač jim nebyl udělen, dostali tzv. Duldung, periodicky obnovovaný příslib, že je německé úřady nedeportují. A k němu rovněž přiměřené sociální dávky," informuje české čtenáře Kechlibar.

„Celou záležitost rozvířila v hamburském senátu opoziční AfD. Problém je jednoduchý: somálský zastupitelský úřad nechce svým nezdárným krajanům vystavit nové pasy, tudíž je Německo v souladu se svým právem musí trpět na svém území a živit je. Somálsko akceptuje zpátky pouze ty občany, kteří požádají o návrat dobrovolně. Dá se tedy čekat, že oněch pět bude v Hamburku ještě nějakou dobu doma," pokračuje matematik.

Jeden z pirátů vystupující pod jménem Abdi poskytl deníku Die Welt rozhovor. Ve vězení se prý měl moc dobře. Už proto, že po něm nikdo nestřílel. Po propuštění si našel ženu a mají spolu dítě. Žena má legální povolení k pobytu, takže je možné, že i Abdi bude smět zůstat v Německu na trvalo. Rád by zůstal. Jen se mu nelíbí, že má pořád nálepku piráta. Zdůraznil, že si odseděl své, naučil se německy, má ženu a dítě a žije poklidně. Kechlíbar k tomu dodává, že žije ze sociálních dávek ve výši zhruba tisíc euro měsíčně. Víc než polovina dávek odejde na nájem a pojištění. Pan Abdi dostane do ruky 416 euro.

Podle Kechlibara tenhle systém není zdravý. „Ne, tenhle systém není dobrý, umožňuje-li takové excesy. A lhostejno, jakými velkými ideály se přitom zaštiťuje a jak vznešenými vavříny se přitom sám věnčí. Pirátství za použití zbraní bývalo hrdelním zločinem. I dnes bych za něj čekal – vzhledem k tomu, jak závažný čin to je – plus mínus doživotí, jako je tomu ve Velké Británii nebo Spojených státech amerických," uzavírá Kechlibar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veteránka ODS se neudržela: Vlezte EU do prdele. Psycho, prounijní sráči. Nasrali jste mě, už nikdy ODS

15:41 Veteránka ODS se neudržela: Vlezte EU do prdele. Psycho, prounijní sráči. Nasrali jste mě, už nikdy ODS

Vyloučení Václava Klause mladšího z ODS velmi rozčílilo bývalou poslankyni strany Kateřinu Dostálovo…