Marine Le Penová má prý problém. Ve volbách ji asi vyzve muž, kterého není radno podceňovat

25.11.2016 9:04

Osobnosti Françoise Fillona, který překvapivě vyhrál první kolo primárek francouzských republikánů, se věnuje článek na názorové straně dnešní Mladé fronty Dnes.

Marine Le Penová má prý problém. Ve volbách ji asi vyzve muž, kterého není radno podceňovat
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Francois Fillon

François Fillon je prý dlouhodobě podceňovaný politik, známý svým klidem a oddaností, který představil radikální programovou vizi, již dlouho nikdo nebral vážně.

Ještě pár týdnů před prvním kolem primárek (pravice a středu), jež mobilizovalo na čtyři miliony voličů, se mu posměšně říkalo Droopy, píše MF Dnes. A stačilo málo, aby získal 50 procent hlasů a triumfoval zcela. Pouhých šest procent mu chybělo, aby se nemuselo konat druhé kolo.

Juppé dominoval rok a půl všem průzkumům

Protikandidát Juppé, který získal 28,6 procenta, přitom dominoval po osmnáct měsíců všem průzkumům. Dynamiku Fillonova nástupu zaznamenal Juppé až dva tři dny před prvním kolem primárek, když Fillonovo skóre náhle narostlo o osm procentních bodů.

Fillon, praktikující katolík, neodmítá ani podporu těch, kteří vystoupili v ulicích proti homosexuálním sňatkům, jež umožnila zákonem socialistická vláda, píše list s tím, že Fillon se ale brání zjednodušení: „Katolík ano, tradiční určitě ne, reakcionář určitě ne, konzervativec určitě ne,“ řekl v rozhovoru pro rádio Europe 1.

Fillon prý cílí programem na ty, kteří hodlají odhodlaně bránit identitu země proti nebezpečným projevům „kazatelů z mešit“. Zákaz opuštění území a sledování muslimských představitelů patří k cílům „bezpečnostní kapitoly“ jeho programu.

Ve Fillonův prospěch se vyslovují stoupenci Národní fronty

Na Fillonovu stranu se prý v týdnu rychle postavili Sarkozyho „sirotci“, v jeho prospěch se podle listu vyslovují i blízcí stoupenci populistické Národní fronty. Jádro jeho elektorátu tvoří, ať už přiznaně, či nikoliv, tradicionalisté, odhodlaní katolíci, mluvící hlasitě o „uchování hodnot“, nespokojení se socialistickými „společenskými reformami“.

Fillon imponuje tím, že klade důraz na tradiční rodinu, výchovu a školství, hodlá zrušit pětatřicetihodinový pracovní týden a v neposlední řadě rázně zatočit s přebujelou administrativou. Chce zrušit místa 500 000 funkcionářů. Juppé mluví diskrétně jen o polovině z nich.

Střední Evropu by mělo zajímat, že proti Juppému, jenž s ním postupuje do druhého kola primárek, prosazuje Fillon trvale úzké vztahy s putinovským Ruskem a zrušení protiruských sankcí. Kreml neskrýval nadšení nad „senzační událostí“, jež z Fillona, účastníka diskusních fór v Sankt Petěrburgu (proslulém prokremelském Valdajském klubu), dělá více než souputníka „boje proti terorismu“.

Ruský tisk píše o Fillonovi jako o „Putinovu příteli“ – a historicky o velmi pravděpodobném „konci osy Paříž–Berlín“.

Závěrem list upozorňuje, že Fillon má podle posledních výzkumů o 600 000 hlasů a třicet procentních bodů více. „Věřte ale dnes výzkumům,“ podotýká list.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…