Mariupol: Rusové střílejí na auta s rodinami. Ženou lidi do internačních táborů

22.03.2022 13:07

Z ukrajinského Mariupolu přicházejí další hrozivé zprávy. Mykola Trofymenko, ředitel Mariupolské státní univerzity, prozradil, že Rusové už nepokrytě střílejí na auta, ve kterých z Mariupolu prchají rodiny s dětmi. S rodinou prý jel právě v koloně. Rusové mezitím důrazně odmítli, že by deportovali z Mariupolu tisíce lidí do připravených ruských internačních táborů. V samotném Rusku podle všeho došlo k chybě. Jeden ze zpravodajských serverů uveřejnil počet zabitých a zraněných ruských vojáků během války na Ukrajině. Dosud mělo padnout na 10 tisíc vojáků.

Mariupol: Rusové střílejí na auta s rodinami. Ženou lidi do internačních táborů
Foto: Repro Twitter
Popisek: Charkov - 24.2.2022

V Rusku pravděpodobně došlo k chybě. Jeden ze zpravodajských serverů uveřejnil počet zabitých a zraněných ruských vojáků během války na Ukrajině. Dosud mělo padnout na 10 tisíc vojáků. Dalších 16 tisíc bylo zraněno. Krátce po zveřejnění však zpráva z ruského zpravodajského serveru zmizela s tím, že jde o dezinformaci. Ukrajinská strana přitom tvrdí, že ve válce proti svobodné Ukrajině zemřelo již přes 14 tisíc ozbrojenců.

Nejen o rychle stažené zprávě z ruského serveru informuje BBC.

Ukrajinské úřady hlásí, že Rusové zintenzivnili vzdušné útoky na ukrajinská města. Vedle bezpilotních dronů se v podle ukrajinského velení na nebi objevují ruské bombardéry, útočná a stíhací letadla, řízené střely a balistické střely. Aktivita Ruské federace v posledních čtyřiadvaceti hodinách prý opravdu významně vzrostla.  

Velvyslanectví Ruské federace v USA popřelo zprávy, že jsou lidi z obklíčeného Mariupolu násilně deportováni do táborů v Rusku, jak o tom informoval svět starosta těžce zkoušeného města Vadim Bojčenko. Bojčenko prohlásil, že do ruských táborů byly odvlečeny tisíce obyvatel rozbombardovaného obklíčeného přístavního města. Ruská strana však tvrdí, že se nic takového neděje. „Ruská armáda nevytváří žádné překážky mírumilovnému obyvatelstvu, ale pomáhá jim zůstat naživu, poskytuje jídlo a léky,“ stojí ve velvyslancově prohlášení.

Z velvyslanectví Ruské federace v USA také zaznělo, že civilistům je umožňováno z města odejít, ale po jejich důkladném prověření, aby ruská armáda co nejvíc snížila riziko diverzních akcí ve svém zázemí.  

Mezitím však ze samotného Mariupolu přicházejí další děsivé zprávy. Mykola Trofymenko, ředitel Mariupolské státní univerzity, prozradil, že Rusové už nepokrytě střílejí na auta, ve kterých z Mariupolu prchají rodiny s dětmi. Vědí o tom své, Rusové. V jednom z takových aut seděl se svou ženou a malým synem. Rusové podle něj pálili na celou kolonu aut s uprchlíky, kteří jeli seřazeni za vozem Mezinárodního červeného kříže.

„U jednoho z kontrolních stanovišť začali Rusové střílet do aut s bílými stuhami na dveřích (a) nápisem ‚děti‘ na oknech a zasáhli jedno auto, které v koloně stálo asi 7 nebo 8 míst od našeho auta. Dokonce i moje auto poskočilo,“ pokračoval Mykola Trofymenko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poslal další vzkaz do zahraničí. Tentokrát promluvil k italským poslancům.

Italský premiér Mario Draghi po projevu ukrajinského prezidenta složil hold ukrajinským hrdinům. „Arogance ruské vlády se střetla s důstojností ukrajinského lidu, kterému se podařilo omezit expanzivní cíle Moskvy a uvalit obrovské náklady na invazní armádu,“ řekl italský premiér.

Ukrajinský prezident hovořil také s papežerm Františkem a naznačil, že by se Svatý stolec mohl stát prostředníkem v jednáních o ukončení ruské agrese na Ukrajině. Tato slova pronesl jen den poté, co se za možného prostředníka v budoucích jednáních označil i Izrael.

Ve středu by měl Zelenskyj promluvit k francouzským zákonodárcům.

 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…