Martin Schulz má prý plán. Jestli vyjde, vystřídá Merkelovou a stane se nejmocnějším politikem Evropy

20.11.2016 9:57

Server německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung informuje o tom, že současný předseda Evropského parlamentu, sociální demokrat Martin Schulz, hraje hodně vysokou hru. Teoreticky si teď může vybrat, jestli bude dál mocným bruselským politikem, nebo německým ministrem zahraničí. Ale on možná pomýšlí ještě výš. Německý deník tvrdí, že by se Schulz rád utkal přímo se současnou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Martin Schulz má prý plán. Jestli vyjde, vystřídá Merkelovou a stane se nejmocnějším politikem Evropy
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nedávno pohrozil, že rezignuje na post předsedy Evropské komise, pokud předsedou Evropského parlamentu nezůstane německý sociální demokrat Martin Schulz. Proč by Schulz odcházel z významného bruselského postu? Podle serveru Politico.eu dostal totiž nabídku stát se německým ministrem zahraničí, pokud bude současný šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier zvolen v parlamentu prezidentem. Současný prezident Joachim Gauck totiž oznámil, že vzhledem ke svému věku nebude obhajovat pětiletý prezidentský mandát.

Více informací ze serveru Politico.eu naleznete zde.

Schulz údajně tuto nabídku odmítl a dal jasně najevo, že svou budoucnost vidí i nadále v bruselské politické struktuře. Jenže server německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung klade otázku, zda Schulz ve skutečnosti nemíří ještě výš – zda se nechce stát kandidátem německé sociální demokracie na úřad kancléře v nadcházejících volbách.

Celý článek naleznete zde.

„Člověk musí obdivovat, jak obratně hraje personální politickou hru,“ píše na adresu Martina Schulze zástupce šéfredaktora německého deníku Nikolas Busse. Fakt, že se o něm uvažuje jako o příštím ministrovi zahraničí a možná dokonce kandidátovi na kancléře, ukazuje, že je Schulz schopným a velmi ambiciózním politikem. Podle Busse však teď možná hraje Schulz až příliš vysokou hru, která se mu může vymstít.

Dosavadní německé politické zvyklosti totiž říkají, že by kandidátem na kancléře měl být současný předseda SPD a vicekancléř Sigmar Gabriel, který také předvedl politický um, když coby prezidentského kandidáta navrhl právě Steinmeiera. Gabriel si však také může být vědom, že Merkelovou dokáže porazit jen těžko. Pokud tedy bude dáma, která je německou kancléřkou od roku 2005, znovu kandidovat. Sama se k tomu ještě nevyjádřila. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A pane Drahoši... Senátor vzpomínal na srpen 1968. A přišly nepříjemné otázky, třeba na KSČ

16:52 A pane Drahoši... Senátor vzpomínal na srpen 1968. A přišly nepříjemné otázky, třeba na KSČ

Senátor Jiří Drahoš se na svém facebookovém profilu rozepsal se svými vzpomínkami na srpen 1968. A m…