Soušková 3. prosince napsala článek, jehož titulek byl: Ruská politika něco stojí a Putin si musí vybrat klid doma, nebo světový hegemon. Co si podle ní vybral? „To je dobrá otázka. Já si myslím, že asi bych se úplně nepřiklonila v té odpovědi k tomu, co si vybral... Ale on by si rád vybral všechno. Ten kremelský režim a Vladimir Putin je znám tím, že hledá spíše tu maximalistickou pozici a té by samozřejmě rád dosáhl. A potom jsou nějaké praktické kroky, nebo praktická politika, kde se toho snaží dosáhnout, a samozřejmě tam už se to potom rozchází. Vladimir Putin samozřejmě touží být, respektive aby Rusko bylo světovým hegemonem a aby to samozřejmě znamenalo to, co v té zahraniční politice, co od toho očekává, být světovým hegemonem. A samozřejmě chce, aby měl doma klid, to znamená, aby ti Rusové a všechny ty národy, které v Rusku jsou, aby se moc nebouřily, aby pracovaly, přispívaly do té ekonomiky, ale vlastně aby nechávaly tu politiku bez nějakého zasahování,“ podotkla Soušková.
Reakce Rusů je podle jejích slov velmi široká. „Musíme se podívat na to, co se v tom Rusku děje, což vlastně z této souvislosti, z tohoto pohledu, je velmi obtížné, protože vlastně ty kanály komunikace se končí. Země se daleko víc uzavírá, a když se podíváme třeba na protesty Rusů proti válce na Ukrajině, samozřejmě že ne tak masivně, jak bychom si to představovali, a jak by možná bylo záhodno, nicméně se musíme na to opět podívat z pohledu těch Rusů v tom Rusku, to, co vlastně hrozí za postihy, pokud budete přistiženi například i při komentování věcí na sociálních sítích. Případně jsou známy případy, kdy lidé protestovali, že u metra drželi papír s nápisem ‚Ne válce‘ a během prostě minuty, dvou, byli okamžitě zatčeni a za to hrozí v Rusku až patnáct let vězení,“ dodala Soušková s tím, že by bylo chybou dívat se na ruskou společnost nějakým jednotícím pohledem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?
Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...
Další články z rubriky

13:44 O2 zase nešel internet. Odborník slyšel radu zákazníkům a začal se smát
Jeden ze tří velkých hráčů na českém telekomunikačním trhu, operátor O2, má znovu problémy. Ráno pot…
- 16:40 Na Fialově akci se dostal k mikrofonu Miroslav Sládek
- 14:58 „Za to jste mohli mít tři týdny dovolené.“ Ševčíkovo drsné VIDEO o penězích pro Ukrajince
- 14:22 „Na tebe taky dojde.“ Kvůli Cintulovi horko v Česku
- 4:41 Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál
- 16:30 „Ne, prosím, ne.“ Viděli Evu Holubovou v Kauflandu