Co středeční vražda vypovídá o stavu slovenské společnosti? „Je to takový, nechci použít to slovo, ale refrén. Letos to byly čtyři roky od vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky. A tehdy to ta společnost jako zpracovala v dobrém... Vypovídá to... O kvalitě každé společnosti a její demokracie vypovídá to, jak se vede menšinám. A tohle byl útok na menšiny. Nejenom na tu LGBT, které se to bezprostředně týká, ale zmiňovala jste, že v Manifestu vraha je jmenován i leckdo jiný. To znamená, že slovenská demokracie je v ohrožení,“ poznamenal Kosatík, jehož takováto forma zla šokovala.
„Ale fakt je, že tam jaksi fašismus, na rozdíl od české společnosti, je přítomen i v podobě parlamentní strany, a už léta ve veřejném životě dostává velkou podporu, voličskou, a tím pádem i třeba mediální prostor,“ dodal Kosatík.
A rozebral i to, co to nyní udělá se slovenskou společností. „Určitě to hodně věcí změní, něco to zburcuje. Ten klub, jak jsem se dnes ráno dočetl, bude uzavřen, poněvadž ti lidé se bojí, že se to bude opakovat. A musí se tedy vymyslet něco, aby se jinde jiní lidé nebáli. Věřím, že ta liberální část slovenské společnosti dokáže na tomto zapracovat. Slováci na jednu stranu zažívají strašnější věci než my, ale na druhou stranu jsou schopni pozoruhodné rezistence. Pozoruhodně rychle jsou schopni se vzchopit, to se stalo právě před těmi čtyřmi lety. Čili já bych jim na férovku přál, aby se vzchopili, aby v sobě tyto síly našli, protože vraždit lidi na lavičce, to je dno,“ dodal Kosatík, jenž v současné době vydává knihu o Slovensku třicet let poté.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef