Mazánek a Kolibřík, vzpomínáte? Vít Bárta za odposlechy Béma s Janouškem půjde k soudu

14.11.2019 10:46

Státní zástupce podal obžalobu na exministra Víta Bártu a bývalého důstojníka BIS Jana Petržílka. Viní je z úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška a exprimátora Prahy Pavla Béma.

Mazánek a Kolibřík, vzpomínáte? Vít Bárta za odposlechy Béma s Janouškem půjde k soudu
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Podnikatel Roman Janoušek

Odposlechy, v nichž se Janoušek s Bémem oslovovali ‚kotě, mazánku, kolibříku‘ a ve kterých byl patrný vliv lobbisty na řízení hlavního města, unikly v roce 2009 do soukromé bezpečnostní agentury ABL, kterou vlastnil Vít Bárta. Podle vyšetřovatelů odposlechy vynesl tehdejší důstojník ekonomického odboru BIS Jan Petržílek. Bém poté uváděl, že mu zveřejnění odposlechů zničilo pověst.

Na nahrávkách se například Peter Ďurica, který vedl na pražském magistrátu odbor obchodních aktivit, ptá Janouška, jestli podnikatel souhlasí s prodejem pozemků Dopravního podniku v pražských Dejvicích. „To je v pořádku. Velice kvalitní,“ odpovídá Janoušek. Bém prý také v zaznamenaných telefonních hovorech zval Janouška na neformální poradu o podobě územního plánu a Ďuricu zase na schůzku k tomu, jaká jména lidí má nahlásit do vedení akciových společností řízených magistrátem,“ psal v roce 2012 o kauze deník Mladá fronta Dnes.

Nahrané hovory, které deník tehdy získal, zachycují období prvních sedmi měsíců roku 2007. MfD údajně zjistila, že se ve stejném roce na Romana Janouška zaměřila BIS, když mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tajná služba založila svazek s názvem SPIS a do něho ukládala i odposlechy, které povolil vrchní soud. Ze svazku se pak měly nahrávky v roce 2009 dostat k ABL. BIS ale odmítla, že by odposlechy unikly od ní.

„Únik jakýchkoliv soudem povolených odposlechů z BIS do podnikatelského prostředí, tedy i do agentury ABL, odmítám a vylučuji,“ řekl tehdy deníku mluvčí služby Jan Šubert. Připustil, že se služba tematikou lobbistů zabývala, ale podrobnosti zveřejnit nemůže. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…