Měnit výši školného by mělo jít jen těžko. Pojistí ho zákon, vzkazuje ministr Fiala

09.09.2012 14:24

Možná už za rok budou muset studenti vysokých škol sáhnout do svých peněženek kvůli novému zákonu o školném. Zatím sice není jasné, kolik budou studenti muset uhradit, ministr školství Petr Fiala ale vidí horní limit poplatku v pozici, aby se nedal jednoduše změnit. Takzvané zápisné by mohlo začít platit již od příštího akademického roku.

Měnit výši školného by mělo jít jen těžko. Pojistí ho zákon, vzkazuje ministr Fiala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Ministr školství Petr Fiala míní, že zápisné ani žádný jiný poplatek nesmí nikomu zabránit ve studiu ze sociálních důvodů. „A já si dokonce dovedu představit i to, aby existovala jakási přiměřená ochrana, protože by se jednou zavedené zápisné jen tak nezvyšovalo, že bychom ten horní limit té částky vložili přímo do zákona,“ řekl ministr pro Český rozhlas.

Možné minimum 3 000 korun

Poplatky dosud zcela stále odmítá Studentská komora Rady vysokých škol. Ani hranice zápisného v zákoně není žádnou zárukou, že se poplatek nebude zvyšovat, myslí si předsedy komory Miroslav Jašurek. Uvádí případ Velké Británie, kde poplatky za studium skokově rostou, i když je to stejně stanoveno zákonem.

Proti platbě za vysokou školu stojí i děkan Filozofické fakulty Karlovy univerzity Michal Stehlík, přesto si minimální poplatek dovede představit. „Vím, že ministerstvo mluví o pěti šesti tisících. Těžko se mi vyjadřuje k něčemu, s čím bytostně nesouhlasím, ale určitou hranici, možná i psychologickou, kolem tří tisíc bych viděl,“ sdělil Stehlík s tím, že by to mělo být svázáno s nějakými sociálními kroky z hlediska novely zákona.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány

22:02 Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány

Jako již každý čtvrtek, ani dnes nebyli díváci TV Barrandov ochuzeni o názory prezidenta Miloše Zema…