Měřit prdění krav. Někteří europoslanci se prý už do Zeleného údělu normálně zbláznili. Hovoří jejich kolega, který to pozná

07.06.2021 15:24

V rámci snížení emisí skleníkových plynů se EU chce zaměřit i na metan v zemědělství. „V oblasti zemědělství, která má druhý největší potenciál na snižování metanových emisí, je navržena analýza parametrů, jakými budou metanové emise měřeny,“ uvádí europoslanec Evropských socialistů velice obecně. Ivan David však má jasno, jak se bude měřit. „Do každého kravína, vepřína či ovčína by musely být namontovány přístroje, které budou měřit a zaznamenávat, jak prdí zvířata v prostoru ustájená,“ tvrdí. Ostatní europoslanci v Zemědělském výboru jsou prý pobláznění do Zeleného údělu a mají ho radši než unijní zemědělce.

Měřit prdění krav. Někteří europoslanci se prý už do Zeleného údělu normálně zbláznili. Hovoří jejich kolega, který to pozná
Foto: URS Czech
Popisek: Kráva, ta je v tom nevinně.

Anketa

Je potřeba, aby lidé, kteří jsou očkovaní a vracejí se ze zahraničí, podstupovali testy na covid-19?

70%
23%
hlasovalo: 5598 lidí
Již v březnu byla ohlášena Evropská metanová strategie, která má za cíl snížit emise tohoto taktéž skleníkového plynu. Dle europoslance Marcose Ros Sempera, který se strategii věnuje za Evropské socialisty, pokud chce EU splnit závazek poklesu emisí o 55 % do roku 2030, emise metanu musí poklesnout o 37 % ve srovnání s rokem 2005.

Evropská komise tak navrhuje, aby k poklesům došlo v odvětvích, která produkují nejvíce metanu. Tedy v energetice, zpracování odpadu a v zemědělství. A k tomu účelu se mají emise začít monitorovat a na jejich základě má vzniknout monitorovací systém, který by přes síť satelitů Copernicus monitoroval emise tzv. superproducentů. A podporu má mít i výroba bioplynu z biometanu.

„V oblasti zemědělství, která má druhý největší potenciál na snižování metanových emisí, je navržena analýza parametrů, jakými budou metanové emise měřeny,“  uvádí europoslanec a dodává, že by z biologického odpadu mohli zemědělci produkovat právě bioplyn. „To může být další zdroj příjmů pro pěstitele dobytka a příležitost pro rozvoj a investice na venkově, jak ukazuje návrh Komise,“ říká Marcos Ros Sempere a navrhuje „pilotní projekt“, kdy by se venkov a farmáři podporovaly právě skrz projekty bioplynu a skrz příhodné fondy. Tolik socialista Marcos Ros Sempere.

Ovšem jaká bude konkrétní podoba, o tom spekuluje europoslanec SPD Ivan David. „Brusel chce, aby zemědělci měřili, jak jim prdí krávy,“ tvrdí. Návrh totiž dostal do rukou Zemědělský výbor, kterého je členem. Dle Ivana Davida se opravdu nejedná o vtip. „Dánský zpravodaj Asger Christensen z frakce Renew, v níž působí i europoslanci za vládní ANO premiéra Andreje Babiše, pro výbor připravil návrh stanoviska, v němž navrhuje měřit emise metanu na úrovni zemědělských podniků. Spojena by s tím měla být také jakási certifikace zemědělských firem z hlediska jejich ‚klimatické efektivity‘,“ říká europoslanec SPD s tím, že klimatická efektivita vysvětlena nebyla.

Ale Ivan David má jasno v tom, co by přijetí znamenalo. „Do každého kravína, vepřína či ovčína by musely být namontovány přístroje, které budou měřit a zaznamenávat, jak prdí zvířata v prostoru ustájená. Samostatné přístroje by zjevně musely být upevněny i na těla zvířat, která se volně pasou. To všechno samozřejmě stojí peníze. Hodně peněz. Stejně jako certifikace, na nichž se budou přiživovat parazitní firmy, které za spoustu peněz produkují pouze osvědčení,“ míní.

Podle Davida by tyto peníze měly být použity na mnohem důležitější projekty a navrhl, aby byl návrh vyškrtnut. A pokud by vyškrtnutí nevyšlo, tak navrhuje, aby náklady nenesli zemědělci. „Tento nesmysl by měl kompletně zaplatit Brusel, ale nikoli z peněz na Společnou zemědělskou politiku, ale z miliard, které mají být prošustrovány na Zelený úděl,“ tvrdí europoslanec SPD.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Cestou pozměňovacích návrhů jsem kolegům připomněl, že v Evropě bylo před zavedením mechanizace poháněné parou a později spalovacími motory chováno mnohem více býložravců než dnes. Tažní i jezdečtí koně, stejně jako volové zapřahaní do pluhů, po staletí samozřejmě prděli také. A kupodivu to nemělo na planetu žádný vědecky prokázaný škodlivý dopad,“ připomenul.

Ale jeho postoj je prý v Zemědělském výboru ojedinělý, členové spíš než na ochranu zemědělců myslí na Zelený úděl. „Mají pocit, že se musí za každou cenu přidat k zelenému šílenství a navrhnout něco, co se týká zemědělství. I kdyby to mělo zemědělce poškodit,“ tvrdí. „Což je právě případ kolegy Christensena, který navrhuje měřit a následně omezit prdění hospodářských zvířat,“ dodává. Podle něj má europoslanec stejný přístup jako Stalin, tedy že „není člověk, není problém“. Akorát že s dobytkem.

Jako cíl celé kampaně vidí Ivan David zvýšení závislosti na mimounijním zemědělství, například na jižní Americe a v Evropské unii se podle něj mají zemědělci přeměnit na „údržbáře krajiny“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…