Merkelová? Ještě bude chtít zanechat dědictví. Ve hře jsou půjčky jihu, migrace, atd.

12.07.2020 15:35

O koronavirové situaci v EU ve druhé hodině Otázek Václava Moravce diskutovali bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a velvyslanec Česka při Evropské unii Jakub Dürr. Podle Dzurindy má teď EU dva problémy, a máme-li je řešit, Česko a Slovensko by prý měly více spolupracovat s Německem. Dürr nabídl další cestu, jak problémy řešit.

Merkelová? Ještě bude chtít zanechat dědictví. Ve hře jsou půjčky jihu, migrace, atd.
Foto: nato.int
Popisek: Mikuláš Dzurinda

„My jsme tak trochu zpyšněli u nárůstu životní úrovně. Za druhé, chceme číst jen to, co se nám líbí, abychom se ujistili, že nejsme tak špatní, a to vede k tomu, že spolu lidé nemluví,“ řekl Dzurinda.

Anketa

Chcete, abychom přijali azylanty z Hongkongu?

10%
90%
hlasovalo: 14356 lidí

Dürr konstatoval, že od německého předsednictví lze očekávat posun v otázce nové soudržnosti. „Měli bychom si uvědomit, že soudržnost společnosti musí najít nový normál – a nedělit  Evropu na sever a jih nebo dělení mezi západem a východem. To klíčové je teď dosáhnout jednoty a nové soudržnosti. Ten úspěch německého předsednictví může být zejména v dohodnutí kompromisu evropské obnovy – toho nového finančního rámce,“ uvedl Dürr.

Podotkl, že EU bude muset dořešit brexit, ale také otázky migrační a azylové politiky.

Dzurinda konstatoval, že tato očekávání se mohou naplnit, protože prim hraje znovu německo-francouzská osa, zatímco notně zadlužení Italové či Španělé momentálně mlčí, což dává naději, že by se mohlo podařit uzavřít nějakou dohodu.

„Angela Merkelová je teď velmi politicky motivovaná. Ona zanechala v německé i v evropské politice hlubokou brázdu, teď odchází a bude za sebou chtít nechat velké dědictví,“ zdůraznil Dzurinda.

Dürr dal bývalému slovenskému premiérovi za pravdu. Podle jeho názoru může EU hrát důležitou roli v obnovování multilaterálních vazeb, a stejně tak sázet na jistou míru spolupráce s Čínou.

Jenže existuje i možnost, že EU konsenzus nenajde, protože po odchodu Velké Británie ze společenství se bude těžko hledat nová rovnováha sil.

Dzurinda tady doporučoval Česku a Slovensku, aby se postavily po bok Německa a aby varovaly jak Polsko, tak Maďarsko, že je třeba zachovávat při životě vládu práva a svobodu. Dzurinda má za to, že v Polsku i v Maďarsku je právní stát ohrožen. „Dá se současně spolupracovat ve Visegrádské čtyřce, ale říct také partnerovi, že tudy cesta nevede,“ zdůrazňoval Dzurinda.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sirotčí“ Šojdrová se obula do Ivana Davida. Když neví, má prý mlčet

21:14 „Sirotčí“ Šojdrová se obula do Ivana Davida. Když neví, má prý mlčet

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se na svém twitterovém profilu vymezila proti ruské dezin…