Merkelová nebude v Moskvě na oficiální oslavě konce války

11.03.2015 13:52

Německá kancléřka Angela Merkelová se v květnu nezúčastní moskevské vojenské přehlídky u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. S odvoláním na zdroje z okolí kancléřky to dnes uvedl server týdeníku Die Zeit. Podle serveru se Merkelová obává, že by její účast na přehlídce poškodila německé vztahy s Ukrajinou.

Merkelová nebude v Moskvě na oficiální oslavě konce války
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Podle zdrojů serveru považuje kancléřka za nepředstavitelné, aby se účastnila přehlídky, na níž se mohou objevit tanky, které se podílely na nedávných bojích na východě Ukrajiny. Ruské jednotky tam podle představitelů NATO podporují proruské separatisty, kteří bojují proti ukrajinské armádě. Die Zeit konstatuje, že by účast Merkelové na přehlídce mohl Kyjev vnímat jako urážku.

Na vojenskou přehlídku do ruské metropole nepojedou ani prezidenti Polska a pobalstkých republik

Kancléřka si přesto s ruskými představiteli připomene porážku nacistického režimu. Společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem by podle zdrojů Die Zeit měla 10. května položit věnec k hrobu neznámého vojína u zdi Kremlu.

Rusko tradičně slaví konec druhé světové války 9. května vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě. V roce 2005 se přehlídky jako první německý kancléř zúčastnil Gerhard Schröder a jeho účast byla vnímána jako gesto smíření mezi oběma zeměmi. Merkelová se přehlídky zúčastnila před pěti lety.

Podle serveru Spiegel Online není Merkelová jediným státníkem, který účast na moskevských oslavách konce druhé světové války odmítl. Na vojenskou přehlídku do ruské metropole nepojedou ani prezidenti Polska a pobalstkých republik. Pozvání nepřijal ani americký prezident Barack Obama. Český prezident Miloš Zeman se na moskevskou přehlídku chystá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad! Diváci zúčtovali s ČT za pořad o „fake news“. A koukejte, kdo se přidal

13:44 Odpad! Diváci zúčtovali s ČT za pořad o „fake news“. A koukejte, kdo se přidal

Kvalitu nového osvětového pořadu nehodnotili jen uživatelé Facebooku, ale i kritici na ČSFD. A ani t…