Merkelová skončila a už se věci mění. Zatím opatrná slova o AfD

24.08.2019 13:09 | Zprávy

O Alternativě pro Německo (AfD) se dlouho mluvilo jako o straně, se kterou se nejedná a nejlépe vůbec nemluví, protože sdružuje populistické radikály. Teď se však zdá, že se nálada v Německu proměňuje. Především konzervativní Unie hodnot, platforma uvnitř největší vládní strany CDU, začíná naznačovat, že by možná stálo za to na lokální úrovni s AfD v některé ze spolkových zemí vládnout.

Merkelová skončila a už se věci mění. Zatím opatrná slova o AfD
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Za městečkem už je hranice s Německem

Serveru deníku Financial Times upozorňuje na dvaasedmdesátiletého poslance CDU Martina Patzelta, který své kolegy vyzval, aby v bývalém východním Německu zvážili vstup do koalice s AfD. „Nemůžeme ignorovat 12 milionů voličů, kteří tuto stranu volí nebo s ní sympatizují. Ve jménu těchto lidí musíme zahájit dialog se stranou, kterou podporují,“ prohlásil o AfD, která je podle serveru deníku Financial Times krajně pravicová, silně anti-islámská a protiimigrační strana.

Ještě v červnu přitom bavorský premiér Markus Söder ze sesterské strany CSU varoval své kolegy, že s některým z představitelů nesmí jít ani na kafe. Patzelt má však za to, že spolupráce CDU-CSU s AfD by mohla členy Alternativy pro Německo částečně politicky kultivovat. Söder by AfD nejraději zřejmě úplně izoloval.

Jakousi pokusnou laboratoří, která prověří možnosti spolupráce AfD a CDU by se mohlo po podzimních volbách stát Sasko, kde průzkumy naznačují, že by AfD mohla i vyhrát. Od roku 1990 byla přitom tato spolková země baštou CDU, která tady po desítky let drtivě vítězila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Německo , zahraničí , Financial Times , CDU , AfD , Volby. , AKK

autor: mp

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …