Michálek odhalil korupci, teď dostal odměnu

23.03.2011 12:50

Půl milionu a sto tisíc korun. Tolik obdrželi od Nadačního fondu proti korupci Libor Michálek a Ondřej Závodský. První ze jmenovaných upozornil na korupci na fondu životního prostředí, druhý odhalil podezřelé zakázky na vnitru.

Michálek odhalil korupci, teď dostal odměnu

Oba muži peněžitou odměnu obdrželi z rukou zakladatele Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka.

Protikorupční fond podpořil i americký velvyslanec v Praze Norman Eisen. "Věřím, že každý člověk má právo žít v zemi bez korupce, takže bojujete za důležité lidské právo," vysvětlil pro i Dnes.cz s tím, že je nutné podporovat lidi, kteří střet s korupčníky riskují.

Korupce ničí ekonomiku

"Jsem rád, že jsem v Praze v době, kdy česká občanská společnost začíná proti korupci vystupovat," dodal. Korupce podle něj totiž ohrožuje ekonomickou spolupráci, protože odrazuje zahraniční investory, snižuje produktivitu práce i růst pracovních míst.

"Situace u nás je taková, že lidé, kteří se něčeho odváží, to velmi často odnesou a nemají z toho žádný prospěch. Myšlenka byla podpořit lidi, kteří se odváží proti korupci něco udělat," uvedl zakladatel fondu Janeček, sám uznávaný podnikatel. Fond založil společně s majitelem pivovaru Stanislavem Bernardem, hercem Janem Krausem, ekonomem Tomášem Sedláčkem a někdejším rozvědčíkem Karlem Randákem.

Konec akcií na doručitele

Podle Stanislava Bernarda bere korupce lidem naději. "Jak chcete přesvědčit lidi, kteří žijí od výplaty k výplatě, že musí šetřit, když všude kolem sebe vidí zlodějiny, podvody a lumpárny?" prohlásil na tiskové konferenci.

Fond by měl v budoucnu kromě boje s korupcí kupříkladu lobbovat za zrušení akcií na doručitele a za další potřebné legislativní změny. Bernard upřesnil, že nadace nepřijme žádný sponzorský dar od politické strany a s politik bude spolupracovat jen na základě skutečného zájmu a ne "přiživování se na tiskových konferencích".

Boj s korupcí se státu moc nezdá

Tiskové konference se tak jako jediný z politiků zúčastnil místopředseda Senátu Petr Pithart, který v 90. letech upozornil na podnikatele, který se ho snažil uplatit.

Fond se v době svého vzniku potýkal s problémy, soud nechtěl uznat boj s korupcí za veřejně prospěšnou činnost.

Čtěte:

Za úniky z Michálkova spisu stojí Langer, tvrdí John

John je v křeči. V kauze Drobil intrikoval a lhal, vrací úder Langer

Nečas přiznal: Kauza Drobil mě poškodila. Trápí mne to

Kauza Drobil nebo kauza Michálek? Víme, jak to tenkrát bylo

Sledovali jsme kauzu Drobil

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

17:21 Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

Ekonomka Markéta Šichtařová a předsedkyně České ženské lobby Eliška Kodyšová se střetly v pořadu Bez…