Migrace: Přestaneme posílat peníze Bruselu, hrozí Itálie. EU zvedla prst. Maďarsko znovu vyděsilo neziskovky

27.08.2018 9:07

Italský ministr vnitra Matteo Salvini a vůbec celá italská vláda jsou v posledních dnech v centru pozornosti mainstreamových médií. Hlavním důvodem je postoj Itálie k migraci. Kritika však směřuje také na adresu maďarské vlády, která se prý snaží vyhladovět žadatele o azyl.

Migrace: Přestaneme posílat peníze Bruselu, hrozí Itálie. EU zvedla prst. Maďarsko znovu vyděsilo neziskovky
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini
reklama

Předsedy strany Liga Matteo Salvini si od prvního dne, kdy usedl do křesla ministra vnitra, dokáže zajistit prostor v médiích. Zatímco voliči Ligy oceňují jeho zásadové postoje v oblasti migrace, odpůrci z řad levicových stran a neziskových organizací mu nemohou přijít na jméno. Příliš velké pochopení nenachází Salvini ani u svých evropských partnerů a u samotných představitelů Evropské unie, kteří i nadále prosazují liberální přistěhovaleckou politiku.

Fotogalerie: - Imigrační centrum v Dědinách

Situace kolem imigračního centra pro cizince v Děd...
Situace kolem imigračního centra pro cizince v Děd...
Situace kolem imigračního centra pro cizince v Děd...
Situace kolem imigračního centra pro cizince v Děd...
Situace kolem imigračního centra pro cizince v Děd...
Situace kolem imigračního centra pro cizince v Děd...

Anketa

Kdo je pro vás důvěryhodnější, pokud jde o spory manželů Paroubkových?

hlasovalo: 6848 lidí

Salvini v minulých týdnech zakázal hned několika lodím s uprchlíky přistát u evropských břehů a posílil tak svoji gloriolu politika odhodlaného řešit problémy s přistěhovalectvím. Nyní se však zdá, že by za to mohl ministr vnitra nést nepříjemné důsledky. Prokuratura ze Sicílie se chystá proti němu zahájit vyšetřování právě v souvislosti s údajně nezákonným zadržením lodě s migranty, kterým bylo z nařízení Salviniho znemožněno vystoupit na břeh.

Konkrétně se jednalo o loď Diciotto s téměř dvěma stovkami migrantů, která připlula do sicilského přístavu Catania. Podle sicilské prokuratury Salvini porušil jejich zadržováním zákon, na základě kterého musí být migranti po 48 hodinách propuštěni a musí jim být přiznáno právo požádat o azyl. Sicilští prokurátoři nyní plánuji v rámci vyšetřování navštívit Salviniho přímo v Římě. Nezdá se však, že by měl ministr vnitra z nadcházejícího vyšetřování nějaké obavy.

„Pokud někdo uvažuje o mém zatčení, tak se hrubě mýlí. Italové si přejí nastolit pořádek, pravidla a respekt. To je také to, o co se já snažím v oblasti přistěhovalectví,“ odmítl Salvini zpochybňování své politiky. Jak dále píše deník The Independent, italská vláda minulý týden pohrozila, že přestane do společného rozpočtu Evropské unie dávat peníze, pokud Brusel nezačne přerozdělovat migranty, kteří přistáli u italských břehů, do dalších členských států.

Po pěti dnech nakonec Salvini umožnil migrantům z lodi Diciotto vystoupit a ukončil tak spor s Evropskou unií. Asi dvacítky z nich se překvapivě ujala albánská vláda, což Salvini náležitě ocenil. Neodpustil si však přitom poznámku na adresu vlád členských států Evropské unie. „Děkuji albánské vládě, a té francouzské i dalším vládám států EU vzkazuji, aby se styděly,“ cituje britský deník Express Salviniho s tím, že pomoc nakonec nabídlo také Irsko.

Německý deník Die Welt přináší reakci evropského komisaře pro migraci Dimitria Avramopoulose, který se ostře ohradil proti hrozbám italské vlády nepřispívat do společného rozpočtu. „Italští politici by si měli uvědomit, že v tom opravdu nejsou sami a Evropa se jim snaží pomoci. Na druhou stranu se musím ohradit proti negativním komentářům některých členů vlády na adresu EU. Každý, kdo tímto způsobem útočí proti EU, střílí se do vlastní nohy,“ uvedl komisař pro deník La Repubblica.

Terčem kritiky se kvůli tématu přistěhovalectví stalo také Maďarsko, které je svými zásadovými postoji známé, na rozdíl od Itálie, od samotného začátku migrační krize. Vláda Viktora Orbána v posledních třech letech čelila mnoha obviněním, ale to právě aktuální je asi nejvážnější. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch přišla s obviněním, podle kterého maďarská vláda nechává žadatele o azyl záměrně vyhladovět.

Orbánova vláda tak chce podle lidskoprávních aktivistů přinutit žadatele o azyl, aby se vrátili zpět do Srbska, odkud většinou do země přicházejí. „Maďarská vláda přikročila k dalšímu nehumánnímu kroku tím, že odmítá dávat jídlo migrantům umístěným v tranzitních táborech. Jde o cynický pokus přinutit ty lidi odejít z Maďarska,“ cituje Deutsche Welle Lydii Gallovou z Human Rights Watch, která se věnuje oblasti východní Evropy a Balkánu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…