Migrační pakt schválen. A Vít Rakušan přiznal české zásluhy

14.05.2024 18:10 | Monitoring

Evropská unie v úterý formálně stvrdila přijetí migračního paktu dnes, když jako první smlouvu ratifikovali ministři financí jednotlivých členských států. Český šéf resortu financí Zbyněk Stanjura (ODS) se při hlasování zdržel, a zopakoval tak vládní postoj, že konečná podoba paktu je v řešení problému migrace příliš měkká.

Migrační pakt schválen. A Vít Rakušan přiznal české zásluhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

Členské státy EU v úterý definitivně potvrdily už dříve odsouhlasený migrační balíček. Jako první tak učinila Rada Evropské unie pro hospodářské a finanční záležitosti. Stejně jako při předchozích hlasováních se čeští zástupci hodlají zdržet, protože finální verze paktu podle nich není tak přísná jako ty předchozí.

O schvalování na Radě Ecofin informoval na síti X ministr financí Zbyněk Stanjura. „Není neobvyklé, že Rada Ecofin coby první ministerská rada EU formálně schvaluje již odsouhlasený migrační pakt. Kvalifikovaná většina EU je jednoznačně pro přijetí, Česko se ale hlasování zdrží. Nejsme spokojeni se změkčením jeho podmínek a chceme nelegální migraci čelit důrazněji,“ napsal Stanjura.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je dobře, že byla přijata alespoň tato podoba migračního paktu, ačkoliv k ní má Česko velké výhrady. „Vidím, že řadu diskutujících tady ‚trápí‘ to, že se ČR při finálním hlasování o paktu zdržela. Důvody jsem vysvětlil opakovaně, a většina diskutujících je tedy dobře zná. Původně dojednaný text paktu byl přísnější než jeho finální podoba. A méně byrokratický. I přesto jsem rád, že ho evropské země schválily. Důsledky absence dohody evropských zemí na otázkách azylu a migrace můžeme poslední roky sledovat všichni. A zřejmě nikdo z nich není nadšený. Jenže pouhou kritikou nefunkčního stavu, s kterou si vystačí populisté, se nic nezlepší. Ani v oblasti migrace, ani jinde,“ vzkázal Rakušan.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…