Milá ODS, Klausovi věříme více než Fialovi, vzkazují lidé. Předseda prý ale na průzkumy nedá

16.03.2019 7:07

Vedení ODS dnes bude rozhodovat o dalším osudu svého poslance Václava Klause mladšího. Poté, co přirovnal přijímání evropských směrnic českým parlamentem k posílání Židů na smrt za druhé světové války, ho jeho kolegové vyzvali, aby poslanecký klub opustil. Klaus to však odmítl. Ve hře tak je vyhazov Klause ze strany. Avšak sobotní MF Dnes přináší průzkum, který ukazuje, že si občanští demokraté mohou notně uškodit, pokud Klause vyženou.

Milá ODS, Klausovi věříme více než Fialovi, vzkazují lidé. Předseda prý ale na průzkumy nedá
Foto: Vít Hassan
Popisek: Exprezident Václav Klaus a poslanec Václav Klaus ml. na Vítkově při příležitosti výročí vzniku Československa

Pod vedením předsedy Petra Fialy občanští demokraté povstali z popela a dnes jsou druhou nejsilnější stranou ve Sněmovně. Jenže tento stav nemusí trvat věčně. Existuje průzkum agentury Ipsos Public Affairs z listopadu loňského roku, který ukazuje, že zdaleka nejviditelnější a nejdůvěryhodnější tváří ODS je poslanec ODS Václav Klaus mladší.

„Podle dat sesbíraných v listopadu na vzorku 2032 respondentů zná ze všech politiků ODS, kteří byli do průzkumu zahrnuti, Klause mladšího 93 procent lidí. Důvěru v něj jich má rovných 50 procent. Až na druhém místě se umístil předseda občanských demokratů Petr Fiala, kterého podle průzkumu zná 73 procent lidí, důvěru v něj jich má 34 procent. Na třetím místě se co do znalosti politiků ODS umístil někdejší ministr obrany a patnáctka na eurokandidátce Alexandr Vondra, lídr ODS do eurovoleb Jan Zahradil skončil hned za ním,“ píše deník.   

Průzkum také ukazuje, že lidé vidí v Klausovi mladším politika, který rozumí problémům obyčejných lidí. Za Klausovu největší slabinu pak podle průzkumu lidé považují jeho aroganci.

Fiala deníku sdělil, že na předvolební průzkumy moc nedá. Za zásadní naopak považuje, že se poslanec Klaus svými vyjádřeními rozchází s názory většiny svých kolegů a to tak výrazně, že se situace stala neudržitelnou.

„Současná situace byla neudržitelná právě proto, že Václav Klaus mladší vystupoval proti programu a politice ODS. Jestli něčím mohli být voliči zmateni, tak právě tímto, a proto mohli váhat nad volbou ODS,“ uvedl Fiala.  

Deník dodal, že podle interních informací se o vyloučení Klause mladšího z poslaneckého klubu uvažovalo už delší čas, přibližně čtyři měsíce, ale kolegové údajně krok odkládali, aby Klausovi znemožnili postavit vlastní kandidátku do Evropského parlamentu a konkurovat tak ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

10:04 Kmenta: Zemanovy tajné peníze. On je jednoduchej, kouří, pije a říká bonmoty. Ale jeho okolí... Ať máme někoho jako Čaputová a on se tím užírá do 100 let

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal knihu Rudý Zeman. Obrázek na obálce čtenáře utvrdí, že…