Miliardy církvím jsou fackou slušným občanům. Senátor je rozezlen

02.08.2012 12:47

Kandidát ČSSD na středočeského hejtmana, senátor a starosta Přibrami Josef Řihák se v komentáři pro ParlamentníListy.cz vymezil proti církevním restitucím. Považuje je za facku všem slušným a poctivým občanům České republiky.

Miliardy církvím jsou fackou slušným občanům. Senátor je rozezlen
Foto: Archiv JŘ
Popisek: Senátor ČSSD Josef Řihák

Řihák uvádí, že osobně nemá vůbec nic proti církvím a jejich představitelům, ale nyní prý není vhodná doba na to, abychom jim vypláceli peníze, které nám chybí na důležitější věci. Sám uvádí, že město Příbram církvím formou grantů přispělo milion korun a dále třeba 900 tisíc na opravu kostela a na další věci.

„Podle informací od jiných starostů, se kterými jsem v kontaktu, podobně podporují církve i další naše města a obce. I proto se domnívám, že darovat nyní církvím 134 miliard korun tak, jak to plánuje Nečasova vláda, je bezohledné vůči všem občanům České republiky. Církve u nás rozhodně nestrádají a není proto žádný důvod bezhlavě jim dávat majetek. Církevní restituce v podobě, jak je nyní prosazuje ODS a Nečasův kabinet, vytvářejí nebezpečný precedens pro budoucnost České republiky. Pokud se vládě i přes odpor občanů, ČSSD a celé řady dalších demokratických stran podaří prosadit tak zvané narovnání s církvemi, hrozí, že dojde k prolomení restituční hranice a takzvaných Benešových dekretů,“ varuje senátor Řihák.

Vláda chudým bere a církvím dává

Nečasova vláda podle Řiháka jednostranně a bezdůvodně zvýhodní církev před všemi ostatními skupinami restituentů, dále prý umožní, aby se největším vlastníkem nemovitého majetku v ČR vlastně stal cizí stát – Vatikán. Vláda podle senátora vydá majetek, jehož rozsah dosud nikdo nezná, nikdo jej dosud přesně nezdokumentoval a poskytne vysoké finanční náhrady i za majetek, u něhož není nepochybné vlastnictví církve prokázáno, přičemž stanovila výši finanční kompenzace církvím na základě prý značně nadhodnocených odhadů.

„Považuji za naprosto šílené, když Nečasova vláda na jednu stranu dává církvím 134 miliard korun a na druhou stranu bere peníze těm nejpotřebnějším u nás. Připomínám, že vláda naprosto bezohledně škrtla příspěvky a pomoc zdravotně postiženým, snížila reálné příjmy důchodců a naopak zvýšením DPH odstartovala všeobecné zdražování zboží a služeb u nás. Kam až vede všeobecné zdražování odstartované Nečasovou vládou, toho jsme denně svědky například u čerpacích stanic, kdy po zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty je u nás benzin a nafta až o několik korun dražší, než v sousedním Rakousku. A přitom reálné příjmy Čechů jsou proti Rakušanům mnohonásobně nižší,“ zlobí se senátor Řihák.

Facka všem slušným a poctivým občanům ČR

„I když samozřejmě uznávám, že každému by měl být spravedlivě vrácen majetek, který mu byl ukraden, současná snaha církevních hodnostářů urvat si od státu stůj co stůj i to, co jim nikdy nepatřilo, je pro mě nepochopitelná. Církev by podle Ježíšova učení přece měla být tím, kdo by měl pečovat o ty nejpotřebnější a nikoliv tím, kdo se bude v době krize za každou cenu pachtit za mamonem,“ dodal Řihák.

Řihák zdůraznil, že jako starosta středně velkého města je připraven i v budoucnu církvím působícím v Příbrami přispět a pomoci jak na činnost, tak i na opravy a údržbu jimi spravovaných památek.

„Ale zásadně nesouhlasím s tím, aby všichni občané České republiky měli v době škrtů, krize a všeobecného zdražování zbůhdarma rozdávat 134 miliard korun jen proto, aby se několik církevních hodnostářů mělo dobře. Pokud Nečasova vláda i přes odpor čtyř pětin občanů prosadí svůj záměr církevních restitucí v podobě, v jaké již prošel v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, bude to facka všem slušným a poctivým občanům České republiky,“ uzavřel Řihák.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svítíte mi světlomety do obličeje. Nesmyslné otázky. Piráti zrazu mají nějaký problém. Moravec s Bartošem vytočili premiéra Babiše

14:14 Svítíte mi světlomety do obličeje. Nesmyslné otázky. Piráti zrazu mají nějaký problém. Moravec s Bartošem vytočili premiéra Babiše

V nedělních Otázkách Václava Moravce se utkali premiér Andrej Babiš a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V…