Milion chvilek: Jaromír Soukup k zítřku. A taky Kalousek, ten se bude divit

08.06.2020 14:44

Milion chvilek pro demokracii hodlá vyrazit k soudu a zeptat se, zda stát nejedná v rozporu s Ústavou ČR, když se snaží omezovat protestní akce namířené proti vládě Andreje Babiše (ANO). Generální ředitel TV Barrandov se postavil na stranu Milionu chvilek. Vydal rázné prohlášení. O slovo se přihlásil i Miroslav Kalousek (TOP 09), který se se Soukupem vzácně shodl. Apeloval na demonstranty, aby se nedali zastrašit Andrejem Babišem.

Milion chvilek: Jaromír Soukup k zítřku. A taky Kalousek, ten se bude divit
Foto: Repro Facebook
Popisek: Šéf spolku Milion chvilek pro demokracii, Mikuláš Minář apeluje, aby lidé nechodili na demonstraci
reklama

Spolek Milion chvilek se rozhodl podat správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků na demonstracích. Ačkoli je toto omezování vládou vysvětlováno možným šířením nemoci covid-19, podle řady právníků je protiústavní a Milion chvilek chce, aby v tom soud udělal jasno.

Anketa

Máte pochopení pro demonstrace za práva černochů v USA?

4%
96%
hlasovalo: 19256 lidí

Spolek totiž chystá demonstraci, na které chce dát najevo, že premiéra Andreje Babiše stále sleduje a nelíbí se mu údajně postupující agrofertizace státu. Demonstrace proběhnou v úterý 9. června v podvečer v různých městech Česka.

„Agrofertizace ČR výrazně pokročila. Jak reaguje vláda? Omezuje naše shromažďovací právo na pouhých 500 osob, jinak nás čeká správní řízení – a to přesto, že máme v plánu dodržet bezp. opatření: 2m rozestupy a roušky. Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud,“ napsali členové spolku Milion chvilek na sociální síti Twtter.

„Zároveň vyzýváme vládu České republiky, premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby vysvětlili, proč podle interpretace min. vnitra z 27. 4. bylo možné se shromažďovat neomezeně, zatímco o měsíc později to i přes uvolnění všech možných opatření prý už nelze,“ zaznělo ještě ze strany spolku.

Milion chvilek promlouvá

Fotogalerie: - Pochod Milionu chvilek

Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...
Pochod na Hradčanské náměstí, kterým iniciativa Mi...

Minář a jeho kolegové zdůraznili, že udělají všechno pro ochtran zdraví občanů, ale mají pocit, že stát na všechny akce nepohlíží stejně a pokud jde o protesty proti Andreji Babišov, je jeho kabinet přísnější.

V záměru podat žalobu iniciativu Milion chvilek pro demokracii jasně podpořil generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup. 

A já mám na toto opravdu jasný názor, a to i přesto, že rozhodně nepatřím mezi nějaké fanatické účastníky demonstrací. Ale vždy jsem říkal: lidé mají právo se shromažďovat a vyjadřovat své názory. A v tomto právu jim nemá nikdo bránit. Ocenil jsem, že demonstrace, byť se jich zúčastnily statisíce lidí, byly pokojné – nenásilné, nevulgární. Lidé prostě chtěli vyjádřit svůj názor. A o toto právo lidé nesmějí být připravováni, pokud k tomu není opravdu pádný důvod. A naprosto jasně a naprosto rezolutně říkám: žádný důvod k omezování demonstrací nyní neexistuje. Epidemiologickou situaci nevychýlila žádná z vln rozvolňování. Vědci už dokonce tvrdí, že nutné nebylo ani zavírat školy. Mám totiž pocit, že některým vládním představitelům vyhovuje, že lidé nemohou vyjít ve velkém do ulic. Takže Milionu chvilek v tomto případě držím palce““ uvedl Soukup v glose uveřejněné na serveru Týden.cz.

Na stranu členů spolku Milion chvilek se postavil také Miroslav Kalousek, jenž vyjádřil naději, že si takovéto chování státu demonstranti nenechají líbit.

„Zákaz shromažďování a demonstrací ze zdravotních důvodů... Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezovat ústavní práva. Jak říká premiér: ‚Musíme naše lidi vystrašit‘. Nenechme se vystrašit,“ udeřil Kalousek na Babiše v narážce na slova předsed vlády, že je třeba občany  vystrašit rakovinou, aby chodili na preventivní lékařské prohlídky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…