Milion chvilek na Václaváku: Demisi Benešové a žalobu na prezidenta pro velezradu!

20.05.2021 21:01

Spolek Milion chvilek pro demokracii opět vyrazil demonstrovat na Václavské náměstí i další místa v Česku. Přiměla jej k tomu rezignace Pavla Zemana na post nejvyššího státního zástupce. Ten svůj odchod zdůvodnil tím, že čelit tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), přiměl spolek Milion chvilek ke svolání dalších demonstrací. Podle odhadu policie dorazilo po 19.00 na podvečerní protest zhruba 4 000 až 5 000 lidí.

Milion chvilek na Václaváku: Demisi Benešové a žalobu na prezidenta pro velezradu!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za nezávislost justice. Pořádalo hnutí Milion chvilek pro demokracii

Protesty započaly ve čtvrtek večer pod heslem Necouvneme – justici nedáme. Protestující se obávají o nezávislost justice a volají po demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

Zdůrazňovali proto, že nástupce Pavla Zemana do funkce nejvyššího státního zástupce po ohlášené rezignaci Pavla Zemana nemá vybírat současná vláda, ale kabinet, který vzejde z podzimních voleb.

Předseda spolku Benjamin Roll prohlásil, že Benešová dosáhla svého politického cíle, když po jejím vyhrožování kárnou žalobou i odvoláním se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nakonec sám rozhodl, že ke konci června ve funkci skončí. „Požadujeme demisi Marie Benešové. Justici nedáme,“ burcoval dav lidí Roll.

Kvůli protiepidemickým opatřením měli protestující respirátory a zaplnili v rozestupech střední pruh v horní polovině Václavského náměstí. Vybavili se například transparenty s nápisy „Ti, co měli zůstat, odcházejí. Ti, co měli odejít, zůstávají“ a vykřikovali hesla „Není nám to jedno“, „Zeman Zemanovič“.

Řečníci kritizovali také prezidenta Miloše Zemana, kterého kvůli jeho postoji k Rusku označovali za vlastizrádce. Za klíčovou označili i nezávislost médií. Zástupci Milionu chvilek vyzvali demokratické strany, aby se zavázaly, že po volbách odmítnou jakoukoliv formu spolupráce s hnutím ANO, komunisty a extremisty.

Další protivládní demonstrace se dnes konala v Plzni. Zde odhalili billboard na budově nad klubem Zach’s Pub s nápisem Zeman a Babiš škodí – zdraví škodliví, jde nám o život, zvolme změnu.

Organizátoři plánují v protestech pokračovat. Za týden 27. května chystají sérii demonstrací mimo hlavní město. V případě, že ministryně Benešová nevyslyší výzvy k demisi, uskuteční 1. června protestní pochod Prahou za nezávislost justice vedoucí i kolem budovy Ministerstva spravedlnosti.

reklama

autor: nab

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Úsporný balíček

Co přesně chcete napadnout u ÚS? A myslíte, že máte šanci? A rozhodl už soud o vašich předchozích žalobách? Třeba ohledně valorizace důchodů? A ještě jedna všc, kdybyste byly po volbách u vlády. Co byste změnili nebo zrušili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

16:50 Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

Polští řidiči kamionů nadále protestují proti neomezenému přístupu ukrajinských dopravců na polské ú…