Milion chvilek na Václaváku: Demisi Benešové a žalobu na prezidenta pro velezradu!

20.05.2021 21:01

Spolek Milion chvilek pro demokracii opět vyrazil demonstrovat na Václavské náměstí i další místa v Česku. Přiměla jej k tomu rezignace Pavla Zemana na post nejvyššího státního zástupce. Ten svůj odchod zdůvodnil tím, že čelit tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), přiměl spolek Milion chvilek ke svolání dalších demonstrací. Podle odhadu policie dorazilo po 19.00 na podvečerní protest zhruba 4 000 až 5 000 lidí.

Milion chvilek na Václaváku: Demisi Benešové a žalobu na prezidenta pro velezradu!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za nezávislost justice. Pořádalo hnutí Milion chvilek pro demokracii

Protesty započaly ve čtvrtek večer pod heslem Necouvneme – justici nedáme. Protestující se obávají o nezávislost justice a volají po demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

Zdůrazňovali proto, že nástupce Pavla Zemana do funkce nejvyššího státního zástupce po ohlášené rezignaci Pavla Zemana nemá vybírat současná vláda, ale kabinet, který vzejde z podzimních voleb.

Předseda spolku Benjamin Roll prohlásil, že Benešová dosáhla svého politického cíle, když po jejím vyhrožování kárnou žalobou i odvoláním se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nakonec sám rozhodl, že ke konci června ve funkci skončí. „Požadujeme demisi Marie Benešové. Justici nedáme,“ burcoval dav lidí Roll.

Kvůli protiepidemickým opatřením měli protestující respirátory a zaplnili v rozestupech střední pruh v horní polovině Václavského náměstí. Vybavili se například transparenty s nápisy „Ti, co měli zůstat, odcházejí. Ti, co měli odejít, zůstávají“ a vykřikovali hesla „Není nám to jedno“, „Zeman Zemanovič“.

Řečníci kritizovali také prezidenta Miloše Zemana, kterého kvůli jeho postoji k Rusku označovali za vlastizrádce. Za klíčovou označili i nezávislost médií. Zástupci Milionu chvilek vyzvali demokratické strany, aby se zavázaly, že po volbách odmítnou jakoukoliv formu spolupráce s hnutím ANO, komunisty a extremisty.

Další protivládní demonstrace se dnes konala v Plzni. Zde odhalili billboard na budově nad klubem Zach’s Pub s nápisem Zeman a Babiš škodí – zdraví škodliví, jde nám o život, zvolme změnu.

Organizátoři plánují v protestech pokračovat. Za týden 27. května chystají sérii demonstrací mimo hlavní město. V případě, že ministryně Benešová nevyslyší výzvy k demisi, uskuteční 1. června protestní pochod Prahou za nezávislost justice vedoucí i kolem budovy Ministerstva spravedlnosti.

reklama

autor: nab

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …