Miloš Zeman a Robert Fico mimo kamery. Známe zákulisí prezidentské mise na Slovensku

12.02.2016 16:54

REPORTÁŽ Prezident Miloš Zeman zavítal v pátek na pozvání premiéra Roberta Fica do Bratislavy. Ve slovenské metropoli vystoupil s projevem na mezinárodní konferenci „Sociální demokracie v 21. století – bez škrtů a blíže k lidem“. ParlamentníListy.cz byly u toho a přináší i to, co se dělo před a po Zemanově projevu.

Miloš Zeman a Robert Fico mimo kamery. Známe zákulisí prezidentské mise na Slovensku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Vřelá přátelská objetí, vzájemná podpora a chvála nebo slova o politickém učiteli a žákovi. I to provázelo jednodenní návštěvu Miloše Zemana u jeho letitého přítele a slovenského premiéra Roberta Fica.

Prezident Zeman v Bratislavě hovořil na konferenci Institutu ASA, který má blízko k vládní straně SMER-sociálna demokracia. Přestože téma bylo jasné – úloha sociální demokracie v současném globalizovaném světě, obsahem projevů Roberta Fica i Miloše Zemana výrazně rezonovala migrační krize. Zeman neopomněl upozornit, že sociální demokracie by měla hájit národní zájmy. Stejně razantně uvedl, že ekonomické muslimské migranty bychom měli deportovat zpět do jejich zemí.

Během proslovu český prezident zmínil i blížíci se slovenské parlamentní volby. Jakkoli prý nechce zasahovat do slovenských vnitřních záležitostí, jako občan Miloš Zeman popřál úspěch ve volbách.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Poté, co autokolona s prezidentem Milošem Zemanem dorazila k historické budově slovenské Národní rady v centru Bratislavy, ihned se ukázala vřelost vztahů, jaké česká hlava státu udržuje se slovenským ministerským předsedou. Miloš Zeman a Robert Fico se přátelsky dlouze objali.

Dříve než český prezident a slovenský premiér dorazili do sálu, kam se již kolem dvou stovek účastníků shromažďovalo na zahájení konference, oba pánové si krátce neformálně popovídali v přilehlém salonku. Spolu s nimi byl přítomen i místopředseda strany SMER-SD Pavol Paška a třetí hlavní řečník konference, prezident Rakouského odborového svazu. Neformálně podebatovali, například na téma migrační krize, a odebrali se do sálu.


Miloš Zeman a Robert Fico (FOTO: Radim Panenka)

Bonmoty, na které se všichni těšili

Po hlavních projevech následovala debata, kde mimo jiné došlo na politickou minulost Miloše Zemana. Jedna z dam vzpomínala, jak se vyprávělo, že si lidé chodívali dnešního českého prezidenta poslechnout do parlamentu, kde jeho projevy a bonmoty byly legendární.

Anketa

Co bude na konci roku 2018 dělat Miloš Zeman?

hlasovalo: 24088 lidí

„Tehdy byly vaše bonmoty hodnocené jako bonmoty, velmi vtipné a duchaplné. Dnes se vaše bonmoty rovněž očekávají, ale dělá se z nich politika. To byla poznámka. Teď otázka. Včera jsem si znovu přečetla vaši knihu ‚Jak jsem se mýlil v politice‘ a chci se zeptat, zda se mýlíte v politice i dnes,“ zněla otázka na prezidenta Zemana.

Protože nejsem idiot...

„V politice jako v jakémkoli jiném řemesle se nemýlí jenom génius. A protože nejsem génius, tak se samozřejmě mýlím. Svoje chyby nepřiznává pouze idiot, a protože nejsem idiot, tak svoje chyby přiznávám,“ sdělil Miloš Zeman a okamžitě rozbouřil sál potleskem.

Před koncem mezinárodní konference si vzal slovo Robert Fico, který otevřeně promluvil o svém vztahu k Zemanovi. Slovenský premiér se považuje za jeho žáka. „Miloši, doufám, že tě mohu považovat za svého politického učitele, a proto snad neudělám žádné chyby, za které bys mě pokáral a musel se za mě jako svého žáka stydět,“ řekl Fico. Hovořil také o tom, že ho – tehdy ještě důchodce na Vysočině – jezdil navštěvovat coby opoziční politik a Miloš Zeman s ním debatoval tvorbu ideového základu strany SMER-SD.

Před obědem ve vládním hotelovém komplexu Bôrik ještě prezidenta Zemana čekal rozhovor pro zdejší soukromou televizní stanici TA3. Následovalo ještě závěrečné neformální posezení, kde kromě českého prezidenta, slovenského premiéra a místopředsedy SMERu Pavola Pašky byl přítomen také slovenský velvyslanec v ČR Peter Weiss a česká velvyslankyně v Bratislavě Livia Klausová.

Všichni společně pak na návrh Miloše Zemana zatelefonovali slovenskému exprezidentovi Ivanu Gašparovičovi, který se zotavuje po pondělní plánované operaci. Každý z přítomných si vzal telefon Roberta Fica k uchu a s Gašparovičem krátce popovídal. Prezident Zeman mu popřál brzké uzdravení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …