Ministerstvo má na krku ztrátu 130 milionů. Možná šlo o tunel

24.09.2012 8:19

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které dnes vede Martin Kuba (ODS), má na krku ztrátu 130 milionů korun. Podle informací pondělního Práva se tuto ztrátu pokoušelo utajit a když už se to nepovedlo, tak mluvčí resortu Veronika Forejtová tvrdí, že za způsobenou škodu nikdo nemůže. Existuje přitom možnost, že šlo o předem připravený tunel na státní peníze.

Ministerstvo má na krku ztrátu 130 milionů. Možná šlo o tunel
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Martin Kuba

Exministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) v roce 2008 rozhodl o spuštění privatizace zkušebních ústavů, což vedlo k tomu, že se zastavily veškeré majetkové přesuny a prodeje včetně plánované směny pražských budov dřevařského ústavu. Směnu právě této budovy ovšem měla provést realitní kancelář Amádeus Real, přičemž se tak mělo stát bez výběrového řízení s požehnáním Kubova resortu. Realitka se teď domáhá náhrady škody, která byla vyčíslena na 130 milionů korun.

NKÚ dal za pravdu ministerstvu, nebo ne?

Mluvčí resortu Veronika Forejtová v reakci pro deník uvedla, že se v roce 2008 zahájení privatizace nezdálo být významným finančním rizikem a Nejvyšší kontrolní úřad navíc při kontrole hospodaření zkušebních ústavů, jejichž zakladatelem je právě ministerstvo průmyslu, neshledal nic závadného.

„V případě dřevařského ústavu byla v rámci této kontrolní akce prověřena rovněž záležitost vzniku a převodu závazku Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského vůči společnosti Amádeus Real. Zjištění z této části kontroly je výslovně uvedeno v textu výsledné kontrolní zprávy NKÚ se závěrem, že v této souvislosti nebylo zjištěno žádné pochybení jak ze strany zakladatele, tak ze strany státního podniku,“ tvrdí Forejtová.

Je třeba říci, že projekt připravované privatizace definitivně zkrachoval vloni v létě. Stojí také za povšimnutí, že NKÚ prohlášení ministerstva výrazně mírní. Když byla prováděna kontrola, tak se prý úředníci otázkou zmrazení majetku při chystané privatizaci vůbec nezabývali.

Znalci z Ústí nad Labem

Mnozí právníci se shodují na tom, že ministerstvo nespravovalo řádně svěřený majetek a nevylučují ani podezření, že se resort podílel na přípravě podvodu nebo jinak řečeno tunelu na státní peníze. Této variantě může nasvědčovat i to, že na výši údajně způsobené škody se shodli dva vzájemně propojení znalci z Ústí nad Labem.

„Znalecký posudek, na základě kterého byla stanovena výše nároku firmy Amádeus Real, byl zpracován Janem Christophem 9. února 2009. Z iniciativy státního podniku Pražské papírny byl 3. dubna 2009 zpracován oponentní znalecký posudek Petrem Landou. Závěry obou posudků byly obdobné,“ sdělila Právu Forejtová.

Oba jmenovaní muži spolu působili např. v soukromé nemocnici v Lounech nebo ve vedení někdejšího Penzijního fondu VZP. Na dotaz spojený s touto kauzou ovšem odvětili pouze tolik, že si na posudek nepamatují a protože ho momentálně nemají před očima, nemohou k tomu podat bližší informace.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …