Ministr Jurečka: Pět miliard korun dotací proti velké vodě by mělo stačit

07.05.2015 15:20 | Zprávy

Pět miliard korun, které ministerstvo zemědělství rozdělí do roku 2019 městům a obcím na protipovodňová opatření, by mělo stačit pro celou ČR. Pokud budou nutné další stavby, je ministerstvo připraveno jednat o zvýšení sumy, řekl ČTK ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) při dnešní návštěvě Plzeňského kraje. Z národního programu Prevence před povodněmi III dostanou města a obce 4,95 miliardy korun. Díky předchozím dvěma etapám programu už jednotlivá povodí, spadající pod ministerstvo zemědělství, v minulých letech vybudovala v ČR přes 800 povodňových staveb za více než 15 miliard Kč.

Ministr Jurečka: Pět miliard korun dotací proti velké vodě by mělo stačit
Foto: kdu.cz
Popisek: Marian Jurečka

Stavby musí iniciovat obce. Povodí je připraveno vypracovat projekty, stavět a protipovodňová opatření až deset let vlastnit a poté je převést do majetku obcí, které se pak o ně musí dlouhodobě starat, řekl Jurečka. V soutěžích dodavatelů se většinou projektované ceny staveb výrazně sníží, až o 40 procent. 
   
Města a obce mohou žádat o peníze z národního programu už od závěru loňského roku. "Musí být aktivní, protože jsou zodpovědní za svoji protipovodňovou ochranu. Musí oslovit příslušné povodí a začít komunikaci. Uděláme návrh studie a zjistíme, zda je projekt reálný a financovatelný," uvedl ministr. Obec pak musí zajistit výkup pozemků. 
   
Protipovodňová opatření už jsou podle něj v nejproblematičtějších oblastech hotová. "Dnes dotahujeme dluh, který máme vůči Povodí Moravy, tedy oblast toku Bečvy a hlavně města Olomouce, kde se od roku 1997 věci neposunuly dál," řekl ministr. 
   
Obce ve spolupráci s povodím mohou žádat také o peníze z evropského programu Životní prostředí. "Tam je nutná součinnost při realizaci kompletního protipovodňové opatření celého toku," řekl Jurečka. 
   
V Plzeňském kraji se připravují největší protipovodňová opatření na řece Klabavě na Rokycansku, která se dokáže zvednout při velkých deštích o 40 centimetrů za hodinu. V roce 2017 má začít dvouletá stavba v Rokycanech za 490 milionů Kč, díky níž se zvětší koryto Klabavy. 
   
Dalších devět obcí z Rokycanska podél řeky bude mít v červnu návrhy konkrétních opatření na Klabavě. Studie bude řešit také všechny přítoky - Holoubecký, Pekelský, Skořický a Třítrubecký. Obce už zjišťují vlastníky pozemků k výkupům. "Spolu se starosty připravíme maximum akcí, které by se daly do národního programu zařadit," uvedl už dříve pro ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…