Ministr Petříček chce domluvit světový mír. Do Prahy chce za jeden stůl přivést Trumpa s Putinem

1. 3. 2019 7:49

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se chce na sjezdu ucházet o post místopředsedy. Není to však jeho jediná ambice. Jak píše dnešní vydání MF Dnes, Petříček by také chtěl uspořádat konferenci o celosvětovém odzbrojování. A neklade si nízké cíle. Chce na ni dostat i ruského prezidenta Vladimira Putina a americkou hlavu státu Donalda Trumpa. A cílí i na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Ministr Petříček chce domluvit světový mír. Do Prahy chce za jeden stůl přivést Trumpa s Putinem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Tomáš Petříček
reklama

Zajímavé v této souvislosti je i to, že o Petříčkově iniciativě, kterou už řešil minulý týden ve Spojených státech se špičkami americké administrativy, nic neví český premiér Andrej Babiš (ANO). „Ministerstvo zahraničních věcí bude pro pana premiéra připravovat podklady. Chtěl bych, abychom tam zahrnuli i téma kontroly zbrojení. Zatím nicméně nemám potvrzeno, že by to téma bylo na stole, budu o tom s panem premiérem ještě hovořit,“ sdělil k tomu Petříček. 

„Po ukončení platnosti smlouvy INF a smlouvy o raketách krátkého a středního doletu by země jako Česká republika měly zájem na hledání nějakého globálního režimu, který by omezoval některé typy zbraní. V tomto směru bychom rádi vyvinuli diplomatickou snahu taková jednání zprostředkovat. Praha má v tomto smyslu tradici, v roce 2010 tu byla podepsána smlouva Start II mezi Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem. Takže bychom Prahu mohli nabídnout jako místo pro takováto jednání,“ podotkl Petříček, jenž svým krokem podle svých slov nechce upoutat pozornost.

Vnímá jen to, že Česko má sebevědomou zahraniční politiku a součástí našich diplomatických snah je přispívat k lepší bezpečnostní situaci ve světě. „Samozřejmě vnímám, že tato iniciativa nemusí uspět. Přesto myslím, že bychom se o něco takového po vypovězení smlouvy INF mezi Spojenými státy a Ruskem měli pokusit. Chtěli bychom začít diskusí mezinárodních expertů na tuto tematiku a jednat o tom i s podobně smýšlejícími státy,“ zakončil.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…