Ministr pohrozil těm, kteří zneužívají nemocenskou. Mohou je prý i zavřít

11.10.2013 14:26

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček, kandidující v předčasných volbách za SPOZ, varuje před nárůstem zneužívání nemocenských dávek. Lidé, kteří se chtějí touto cestou obohatit na úkor státu, jsou schopni vymyslet leccos. Účelovým zaměstnáváním svých příbuzných počínaje a fiktivními pracovními smlouvami se zvláštními firmami konče. Informuje o tom server Novinky.cz.

Ministr pohrozil těm, kteří zneužívají nemocenskou. Mohou je prý i zavřít
Foto: archiv FK
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí František Koníček

„V současné době, zřejmě i kvůli ekonomické krizi, zaznamenáváme častější snahy o zneužívání nemocenských dávek. V některých případech se do podvodů zapojují i zaměstnavatelé a lékaři,“ konstatoval ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Platí přitom, že odhaleným pachatelům takového jednání hrozí jak ekonomické tresty, tak i možný pobyt přímo za mřížemi.

O tom svědčí také kauza osob, které sepisovaly smlouvy s obchodními společnostmi, které nevyvíjely žádnou hospodářskou činnost. Dělo se tak ve Středočeském kraji, v Praze a v Brně. Po odhalení tohoto nekalého jednání si jedenatřicet lidí odneslo od soudu trest. Šlo o tresty podmíněné v délce trvání půl roku až tří let, přičemž hlavní organizátorce bylo uloženo prožít přímo za mřížemi čtyři a půl roku. Všichni odsouzení také musí uhradit napáchanou finanční škodu.

Pochybné případy nejprve prověřují pracovníci České správy sociálního zabezpečení a pokud mají podezření na porušení zákona, podávají trestní oznámení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…