Ministři dopravy a financí představí plán výstavby silniční sítě

29.09.2016 6:22

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) dnes spolu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) představí plán výstavby a financování dálniční a silniční sítě v roce 2017. Návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok je o 16 miliard korun vyšší než letošních zhruba 66 miliard korun. Rozpočet ale nepočítá s příspěvkem na opravy krajských silnic, což kritizují krajské samosprávy i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ministři dopravy a financí představí plán výstavby silniční sítě
Foto: Radek Kraus
Popisek: Dálnice D3
reklama

Problematickým bodem silniční výstavby jsou nyní posudky vlivu staveb na životní prostředí (EIA), které u projektů za zhruba 130 miliard korun neuznává Brusel, protože posudky vznikly podle starého zákona z doby před vstupem ČR do Evropské unie. Ministerstvo dopravy se ale domluvilo s Evropskou komisí na desítce zásadních staveb, u kterých bude nový proces EIA stačit ve zkrácené podobě. Ťok už dříve uvedl, že na tyto stavby jsou vyčleněny peníze a měly by se začít stavět během příštího roku.

Stát prostřednictvím fondu dopravy platí výstavbu a opravy dálnic a silnic první třídy. O silnice nižších tříd se starají kraje a obce. V loňském a letošním roce ale měl SFDI v rozpočtu na krajské silnice dohromady 7,4 miliardy korun. Sobotka v úterý dopisem vyzval Ťoka, aby stát na silnice druhých a třetích tříd přispěl i příští rok, zvlášť když je navrhovaný rozpočet fondu dopravy vyšší než letos.

Podle ministerstva dopravy je téma příspěvku krajům na silnice možné otevřít, pokud bude resort dopravy dobře hospodařit a peníze zbudou. Kritiku odmítá jako součást předvolebního boje. Rozpočet na příští rok je podle ministerstva dopravy v tuto chvíli uzavřený. Sobotka ale koncem minulého týdne uvedl, že vláda se při projednávání rozpočtu fondu dopravy k financování oprav krajských silnic ještě vrátí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …