Ministry V4 a Austrálie čeká jednání o migraci i obchodu

22.02.2018 6:45

Migrační politika, ekonomická spolupráce či vztah Austrálie a Evropské unie budou tématy setkání ministrů zahraničí zemí Visegrádské skupiny (V4) a Austrálie. Schůzku hostí Maďarsko, které je předsednickou zemí V4, do níž patří ještě Polsko, Česko a Slovensko. Českou republiku bude reprezentovat Martin Stropnický. Šéfa české diplomacie čeká i samostatné jednání s australskou ministryní Julií Bishopovou.

Ministry V4 a Austrálie čeká jednání o migraci i obchodu
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU
reklama

U pracovního oběda ve formátu V4 plus Austrálie budou ministři probírat vztahy Austrálie a EU, do níž všechny čtyři visegrádské země patří. Z ekonomického hlediska je pro Austrálii zajímavý zejména odchod Británie z EU. Obě země totiž pojí společná historie. Protože obchodní vztahy mezi Londýnem a Bruselem jsou stále předmětem jednání, Australané mají příležitost pevněji propojit svůj a britský trh.

Sledovaným tématem bude také migrace, s níž má Austrálie vlastní bohatou zkušenost. Australská migrační politika důsledně cílí na potírání nelegálního přistěhovalectví, jehož řešení v posledních letech hledá také EU. Ministři zahraničí by se měli bavit také o globální migrační strategii, o níž se vedou jednání v OSN. Některé země se od této iniciativy distancovaly – například USA. Negativně se k ní staví Maďarsko, což na nedávné návštěvě Prahy připomněl šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

Bilaterální schůzka Stropnického a Bishopové se bude týkat vzájemného obchodu. Aktuálním tématem je také zahájení pilotního projektu pracovních dovolených pro mladé, na němž se obě země shodly loni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

22:01 „Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

„Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat…