Ministryně Jourová vyměnila většinu náměstků, zůstal jen Braun

31.01.2014 13:19

Nová ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) vyměnila většinu svých náměstků. Na svém místě zůstal pouze první náměstek Daniel Braun, který má na starosti evropskou agendu a vyjednávání s Evropskou komisí. Ministryně to řekla na své dnešní tiskové konferenci. Náměstků bude mít stejně jako předchůdci, tedy čtyři.

Ministryně Jourová vyměnila většinu náměstků, zůstal jen Braun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová
reklama

Náměstkyní pro evropské fondy bude Klára Dostálová, která bude dohlížet na fungování operačních programů. Cestovní ruch a veřejné investování bude spadat pod náměstka Jiřího Houdka (KDU-ČSL).


Houdek byl do dneška starostou Třeboně, v pondělí oznámil rezignaci, protože se rozchází s názory radních v otázkách koncepce vedení města. Nyní je členem dozorčí rady Nemocnice Jindřichův Hradec a jednatelem společnosti Třeboňské lesy a rybníky a předsedou Sdružení lázeňských měst ČR. V letech 1992 až 2001 zasedal v dozorčí radě státního podniku Lesy ČR, byl také mimo jiné jednatelem Bertiných lázní a Lázní Aurora, prokuristou městských slatinných lázní Třeboň či členem dozorčí rady Horské služby ČR.


Houdek už na ministerstvu v minulosti působil, v letech 2007 a 2008 vedl sekci ministra. V letech 1998 až 2004 byl členem poradního sboru ministra pro místní rozvoj. Jako starosta se zabýval i získáváním dotací z evropských fondů, v čele lázeňského sdružení se podílel na přípravě a realizaci Státního programu podpory cestovního ruchu.

Jméno posledního náměstka ještě známo není
Poslední náměstkovský post, který má obsadit ČSSD, zůstává zatím volný. Jourová čeká na jméno, které jí koaliční partner sdělí. Jedno navržené jméno prý už odmítla, neboť tento člověk neměl dostatečné znalosti bytové problematiky. Jméno odmítnutého nominanta však Jourová nesdělila. Tento náměstek bude mít na starost právě územní plánování, stavební řízení a bytovou politiku.


Ministryně změnila i mluvčí ministerstva, stala se jí současná mluvčí hnutí Ano Radka Burketová. Přivést si chce také novou personální ředitelku, kterou by se měla stát Zdeňka Pikešová. Ta však stejný post v současnosti zastává na Ministerstvu financí, Jourová se tak bude muset domluvit se svým stranickým šéfem Andrejem Babišem, aby jí Pikešovou uvolnil. Šéfkou svého kabinetu pak ministryně jmenuje Janu Ševčíkovou.
Ministerstvo chce podrobit důkladnému personálnímu auditu, prověřit se chystá také celou agendu resortu. Naznačila, že by se po jejich skončení mohl počet zaměstnanců MMR snížit.

Využít co nejvíce evropských peněz
K prioritám Jourové patří hlavně minimalizace ztrát z evropských fondů. „Musíme najít rychlou cestu, jak profinancovat maximální množství projektů, které jsou teprve v zásobnících, a musíme také pomoci těm, kteří realizují velké projekty," řekla. Už prý připravila sadu opatření v rámci krizového řízení.


MMR také musí v nejbližších týdnech dokončit finální podobu Dohody o partnerství s Evropskou komisí, která určuje způsoby čerpání peněz z evropských fondů pro následující programovací období 2014 až 2020. Podmínkou je uvedení služebního zákona v účinnost od 1. ledna 2015 a novelizace zákona o posuzování vlivu staveb na životní prostředí, tedy takzvaného procesu EIA. „To se týká i stavebního zákona, který proto připravíme v řádu týdnů," poznamenala šéfka resortu.


MMR chystá i další velkou novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která bude reagovat na směrnici Evropského parlamentu přijatou před dvěma týdny. Ministryně při té příležitosti kritizovala současný systém zadávání veřejných zakázek, který je podle ní složitý a administrativně náročný.


Ve střednědobém horizontu chce resort představit nový zákon o cestovním ruchu, který by měl mimo jiné určit, na kterých marketingových aktivitách na propagaci regionů by se měl podílet stát.

Jourová odtajnila svůj majetek

Jak informoval server Novinky.cz, Jourová také nechala novináře nahlédnout do svého výpisu z bankovního účtu, na kterém má zůstatek 163 tisíc. Ukázala též potvrzení, že splácí hypotéku na byt ve Strašnicích, a také prohlášení o bezdlužnosti. Prohlásila, že nevlastní akcie, ani žádný jiný majetek a že byt bude splácet do důchodu.

Jak server také připomněl, již dříve uvedla mluvčí ANO Radka Burketová, také ostatní ministři ANO by měli na tiskových konferencích doložit své majetkové poměry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhodnou následující čtyři dny. Prosím, teď... Premiér Babiš vystoupil s mimořádným apelem

21:01 Rozhodnou následující čtyři dny. Prosím, teď... Premiér Babiš vystoupil s mimořádným apelem

Premiér Andrej Babiš (ANO) opět během nouzového stavu promluvil k národu ohledně vývoje našeho boje …